Jak wynika z najnowszego badania IBRIS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”, Prawo i Sprawiedliwość cały czas cieszy się poparciem na tradycyjnym ok. 30% poziomie. Inaczej jest w przypadku formacji, która straciła władzę w ubiegłym roku, ponieważ zanotowała najgorszy wynik od 10 lat. Jak zawsze przypominamy, że do każdego sondażu należy podchodzić z dystansem.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz to na formację Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 33% wyborców. W porównaniu z wynikiem z poprzedniego miesiąca jaki PiS uzyskało w badaniu IBRIS, jest to wzrost poparcia aż o 6%. Komentujący wyniki badania politolodzy uważają, że jest to zasługa działającego programu „Rodzina 500 plus”. Wyborcy, którzy zagłosowali w ubiegłorocznych wyborach na PiS ze względu na socjalną część programu tej partii, reagują teraz pozytywnie na spełnioną obietnicę.

Na drugim miejscu znalazła się opozycyjna Nowoczesna Ryszarda Petru, która uzyskała 21%, co daje mały spadek poparcia tj. o 1% w porównaniu z poprzednim badaniem. Najgorzej – z trzech tradycyjnych liderów wszystkich sondaży – wypadła Platforma Obywatelska, która zanotowała najgorszy wynik od 10 lat. Na byłą partię rządzącą chce głosować już tylko 12% Polaków.

Do Sejmu dostałby się jeszcze Kukiz’15 z poparciem na poziomie 10%, Sojusz Lewicy Demokratycznej 6% i Polskie Stronnictwo Ludowe 5%.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: rzeczpospolita

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.