Przedwyborcze badania opinii społecznej nie zawsze przedstawiają interesujące i zaskakujące informacje. Tym razem jednak jest trochę inaczej. Jeśli ten sondaż przedstawia w miarę precyzyjnie preferencje Polaków, może to oznaczać zaskakujące przetasowania w polskiej polityce.

Prawo i Sprawiedliwość w najnowszym badaniu przeprowadzonym przez IBRiS nieodmiennie zajmuje pierwsze miejsce. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce 39,7% wyborców. To oznacza jednak spadek o blisko 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

ZOBACZ TAKŻE: Totalne zaskoczenie! Jest nowy sondaż po kryzysie z Izraelem

Sondaż pełen zaskoczeń

Drugie miejsce zajmuje w sondażu oczywiście Platforma Obywatelska, która z wynikiem 19,6% poparcia znów notuje ponad 2-krotnie niższy wynik od obozu rządzącego. Tutaj jednak kończą się wyniki normalne i typowe.

Okazuje się, że na trzecim miejscu nie znalazła się ani Nowoczesna ani ugrupowanie Kukiz’15, a… pozaparlamentarna partia opozycyjna SLD. Lewicowe ugrupowanie notuje poparcie wynoszące 9,4%, co jest niezwykle dobrym wynikiem tej partii.

Także kolejna partia w zestawieniu jest zaskakująca, bo znów wyprzedza dwa większe obecnie w parlamencie ugrupowania. PSL może liczyć na poparcie 6,6%. Ostatnie ugrupowanie, które weszłoby do Sejmu, to Kukiz’15 z wynikiem nie najlepszym, bo zaledwie 5,5%.

ZOBACZ TAKŻE: To będzie rekord! Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Nowoczesna poza Sejmem

Sondaż IBRiS-u wskazuje na to, że poza parlamentem znalazłaby się czwarta co do wielkości wśród obecnych w Sejmie ugrupowań Nowoczesna. Partia notuje spadek poparcia o 1,6 pkt proc, co skutkuje wynikiem zaledwie 4,5%. Do progu zbliża się zaś lewicowa partia Razem, która obecnie zaliczyła wynik 3,9% poparcia.

W pobliżu 1% poparcia balansuje zarówno obecne jak i poprzednie ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego. Partia Wolność (d. KORWiN) ma obecnie poparcie 1,4%, zaś Kongres Nowej Prawicy 0,6% poparcia.

ZOBACZ TAKŻE: Lubnauer prawie zemdlała, wyniki nowego sondażu ją dobiły. To koniec?

Czy Igrzyska w Pjongczang to porażka polskich sportowców?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Prezes TK "Człowiekiem Wolności"? Internauci śmieją się z nagrody dla Przyłębskiej


Gdzie pracował młody Bergoglio? Szokujące! 10 nieznanych faktów o papieżu Franciszku

Zobacz również