Niewiarygodny wynik PiS w sondażu. Diametralnie różni się od innych badań

Niewiarygodny wynik PiS w sondażu. Diametralnie różni się od innych badań Źródło: For. Flickr/Kancelaria Sejmu

Sondaż przeprowadzony przez pracownię Estymator dla DoRzeczy.pl zadziwił ogromną część opinii publicznej. Wynik poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości różni się bowiem diametralnie od rezultatów innych badań. Wskazuje także na fakt, iż partia rządząca wychodzi z wizerunkowego dołka osiągniętego po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza.

Sondaż, który przeprowadzono dla jednego z konserwatywno-liberalnych mediów, znalazł się dziś na językach całej Polski. Jego wynik, szczególnie w kontekście osiągniętego przez Prawo i Sprawiedliwości sukcesu, wywołał w mediach burzliwą dyskusję. Niektórzy zarzucali osobom odpowiedzialnym za przeprowadzenie badania kłamstwo oraz próby agitacji na rzecz ugrupowania kierowanego przez Jarosława Kaczyńskiego.

Sensacyjny sondaż z niebotycznym wynikiem Prawa i Sprawiedliwości sprowokował kontrowersje

Według sondażu na partię rządzącą swój głos chciałoby bowiem oddać aż 42,4 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska z poparciem na poziomie 31,1 proc., a podium zamknęło Kukiz'15 z wynikiem 8,6 proc. Co ciekawe, w podobnym rozdaniu próg wyborczy przekroczyłoby jeszcze jedynie Polskie Stronnictwo Ludowe. Do Sejmu nie weszliby za to przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wolności, Razem, Nowoczesnej oraz Teraz!. Co ciekawe, w sondażu nie wzięto w ogóle pod uwagę ruchów kształtujących się rzekomo wokół Roberta Biedronia oraz ojca Tadeusza Rydzyka.

Diametralne różnice między wynikami sondaży dużych pracowni

Warto zaznaczyć, że wynik osiągnięty w badaniu przez Prawo i Sprawiedliwość jest naprawdę gigantyczny szczególnie w zestawieniu z poparciem dla partii tuż po śmierci Pawła Adamowicza. Wtedy w badaniu Kantar Millward Brown, które przeprowadzono dla "Gazety Wyborczej", partia rządząca mogła liczyć jedynie na poparcie 30 procent ankietowanych, a Koalicja Obywatelska traciła do niej jedynie 5 pkt proc. Niespodziewanie, chociaż echa gdańskiej tragedii wcale nie ucichły, obóz władzy zanotował doskonały dla siebie wynik, wracając na znacząco oddalony od innych ugrupowań szczyt. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM Jako że różnica między rezultatami sondaży okazała się naprawdę ogromna, choćby w kontekście ewentualnego rozdzielenia mandatów w niższej izbie parlamentu między przedstawicieli poszczególnych formacji, wielu obserwatorów krajowej polityki szybko zarzuciło twórcom badania stronniczość. W krytycznych komentarzach, które cytuje dziś wiele polskich mediów, twierdzono między innymi, że badanie została "zrobione w redakcji", a wynik jest nienaturalnie podbijany dla zwiększenia realnego poparcia wobec Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko to pozostaje jednak oczywiście jedynie w strefie domysłów i przypuszczeń krytyków.
ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Jest trzeci kandydat do wyborów w Gdańsku. To wnuk legendy Solidarności
  2. Agnieszka Chylińska PRZERAŻAJĄCO chuda. Fani boją się o jej życie!
  3. Prawda o Stefanie W. Na wszystko miało wpływ jedno wydarzenie z przeszłości?
  4. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz? Tego się po niej NIKT nie spodziewał
  5. Los setek tysięcy beneficjentów 500 plus zostanie przesądzony. Już niedługo oficjalny komunikat
Następny artykuł