Nowy sondaż po aferze Kuchcińskiego. Wynik PiS może zaskoczyć

Nowy sondaż po aferze Kuchcińskiego. Wynik PiS może zaskoczyć Źródło: Screen/ YouTube/ Janusz Jaskółka

Sondaż, który właśnie ujrzał światło dzienne, pokazuje, czy afera z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego zaszkodziła partii rządzącej. Wyniki badania mogą być zaskakujące.

Sondaż miał pokazać, czy poważna afera, z jaką zmierzyć się musiało w ostatnich dniach Prawo i Sprawiedliwość, jest w stanie zatrząść polityczną hierarchią przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. Część opinii publicznej przypominała, że rządowi PO-PSL najbardziej zaszkodziła afera podsłuchowa i zamawiane za państwowe pieniądze, symboliczne już, ośmiorniczki. Czy nadużycia, jakich dopuszczał się marszałek Marek Kuchciński mogą spowodować odpływ wyborców od Prawa i Sprawiedliwości? Wynik sondażu może wiele osób zaskoczyć.

Sondaż udowadnia, że afera nie wpływa na zaufanie?

Okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość ma niesamowicie wyrozumiałych wyborców. Afera z lotami byłego już marszałka, które kosztowały budżet państwa kilka milionów złotych, nie wpłynęła znacząco na wyniki najnowszego sondażu. Partia rządząca wciąż może liczyć na ponad 40 procent poparcia.

To właśnie PiS wygrałoby wybory, gdyby Polacy poszli do urn w najbliższą niedzielę. Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosowałoby aż 43 procent ankietowanych. Wynik jest mniejszy w porównaniu do badania sprzed miesiąca, lecz zaledwie o 2 punkty procentowe.

Ta różnica mieści się w granicach błędu statystycznego. Wynika z tego, że nawet tak głośna afera nie zachwiała wiarą wyborców w partię rządzącą. Może to wskazywać na to, że do października minie na tyle dużo czasu, że nawet niezadowoleni z postawy Marka Kuchcińskiego sympatycy PiS nie będą już przy urnie zwracali uwagi na dawne grzechy posłów partii.

Wciąż duża przewaga nad opozycją

Politolog profesor Kazimierz Kik tłumaczy w rozmowie z "Super Expressem", że taka postawa może brać się z faktu, że przedstawiciele opozycji mają na sumieniu podobne przewinienia, co zresztą dobitnie podkreślał w ostatnim czasie Jarosław Kaczyński.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dzisiaj grzeje: 1. Jej pies ośmieszał inne psy na spacerze. Wszystko się nagrało, popłaczecie się ze śmiechu

2. Rekordowy wzrost Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liścieminimalnej będzie jeszcze większy. Wszystko przez jedną ustawę

Dlatego PiS cały czas utrzymuje bezpieczną przewagę nad opozycją. Koalicja Obywatelska może liczyć na 28-procentowe poparcie. Do Sejmu weszłaby także lewica - SLD uzyskałoby 12 procent głosów. Próg wyborczy przekroczyłby także Kukiz'15 z 5-procentowym poparciem. W ławach sejmowych zasiedliby też posłowie PSL, które także zdobyłoby 5 procent głosów. 

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster, 6 i 7 sierpnia, a brało w nim udział 1063 dorosłych Polaków.

  1. Ujawniono nagranie Królowej Elżbiety II sprzed lat. Nie zachowuje się na nim jak KRÓLOWA. Szok
  2. Panna młoda ukroiła tort weselny i zobaczyła coś PRZERAŻAJĄCEGO. Musiała interweniować policja
  3. 6-miesięczna Zosia miała już wyjść ze szpitala. Znienacka doszło do natychmiastowego wstrząsu, nie miała szans
  4. Lokaj za 10 tys. funtów zdradził sekret księżnej Diany. Cierpiała na okropną chorobę
  5. Kompromitująca wpadka Martyny Wojciechowskiej. Fani doszli do prawdy, rozpętała się burza

Źródło: Super Express

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu