Fatalny wynik PiS w sondażu Ariadna. "Rząd posługuje się fake newsami i mową nienawiści"

Fatalny wynik PiS w sondażu Ariadna. "Rząd posługuje się fake newsami i mową nienawiści" Źródło: Screen/ YouTube/ Polskie Radio

Sondaż Ariadna zaskakuje bardzo słabym wynikiem Prawa i Sprawiedliwości. Badanie wydaje się dobrym materiałem, by wyciągnąć wnioski i zmienić strategię. Do wyborów został miesiąc.

Sondaż został przeprowadzony dla portalu ciekaweliczby.pl. Ankietowani odpowiadali w nim na pytania dotyczące nastrojów społecznych w Polsce, między innymi życzliwości w kraju pod obecnymi rządami. Jednym słowem - sondaż wskazywał, czy rząd Prawa i Sprawiedliwości ma wpływ na wzajemne relacje między obywatelami. I wynik tego badania wypadł dla PiS fatalnie.

Sondaż pokazuje, że za PiS-u jest więcej nienawiści

Jak pokazuje sondaż, niemal połowa Polaków uważa, że ludzie są obecnie mniej życzliwi niż w czasach poprzedniego rządu. Ankietowani mieli ustosunkować się do stwierdzenia, że "Polacy są dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanują za rządów PiS niż w przeszłości, za rządów PO-PSL". Aż 48 procent respondentów zgodziło się z tą hipotezą. Zdaniem 36 procent badanych, Polacy są obecnie tak samo mili, jak wcześniej. 16 procent zaś uważa, że Polacy są teraz życzliwsi, niż w czasach PO-PSL.

Co istotne, ankietowani zdradzali swoje upodobania polityczne. Stąd wiadomo, że zdanie, że Polacy obecnie są mniej życzliwi niż dawniej, podziela 72 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej, 64 procent osób popierających Lewicę oraz 26 procent sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Więcej fake newsów i mowy nienawiści

Co jeszcze wynika z sondażu? Aż 36 procent ankietowanych jest zdania, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w większym stopniu posługuje się kłamstwami, fake newsami i pomówieniami niż władza w czasach PO-PSL. Według 24 procent osób jest na odwrót, a 40 procent uważa, że nic się nie zmieniło.

Sondaż Ariadna sprawdzał także jak Polacy oceniają poziom obecnego przyzwolenia na mowę nienawiści i obrażania innych. Tu także Prawo i Sprawiedliwość nie może być zadowolone z wyniku. Zdaniem aż 39 procent badanych, mamy w kraju do czynienia ze wzrostem przyzwolenia na mowę nienawiści. Według 38 procent - nie zmienia się to, niezależnie od tego, kto zasiada w rządzie. 23 procent respondentów uważa, że gorzej było za czasów poprzedniego rządu. 

Dzisiaj grzeje: 1. Rodzice opłakiwali śmierć 2-letniego syna przy jego zwłokach. Po 2 godzinach dziecko obudziło się i skierowało do taty prośbę
2. Najnowsze zdjęcia ciężko chorej aktorki. Wypadły jej wszystkie włosy, jej wygląd rozdziera serce

Do wyborów pozostało niewiele ponad miesiąc. Polacy pójdą do urn 13 października. Być może wynik sondażu zmusi władze partii do refleksji nad zmianą strategii, by trochę poprawić swój wizerunek. Choć niewykluczone, że w walce o głosy mowa nienawiści czy fake newsy są skuteczniejszymi narzędziami.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nadchodzi rewolucja w płatnościach za losy Lotto. Kolporter zaproponował zupełnie nowe rozwiązanie
  2. Grób Piotra Woźniaka-Staraka zostanie przeniesiony? Władze twierdzą, że mogło dość do złamania prawa, poruszające doniesienia
  3. Gdy zorientowała się, po co naprawdę wziął ślub, było już za późno. Popełniła błąd, który zrujnował kobietę na lata
  4. Walił psem o ziemię, aż ten umarł. "Jeśli wasze psy nie robią tego, co chcecie, to je zjedzcie"
  5. Znaki zodiaku mówią więcej niż najlepszy jasnowidz. Oto największe zagrożenia dla każdego z nich

źródło: Na Temat

Następny artykuł