Ostatnie sondaże przed wyborami. PiS z przewagą, jednak jest jedno "ale"

Ostatnie sondaże przed wyborami. PiS z przewagą, jednak jest jedno "ale" Źródło: Flickr/Sejm RP

Ostatni sondaż przedwyborczy wskazuje, że to Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory. Przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego nad pozostałymi kandydatami wciąż jest duża, jednak jest pewne "ale". Już w najbliższą niedziele przekonamy się, kto będzie rządził naszym krajem przez najbliższe cztery lata.

Sondaż przeprowadzony na zlecenie Faktu, Fakt24 i portalu Onet pokazał, że Prawo i Sprawiedliwość w dalszym ciągu utrzymuje się na prowadzeniu. Partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na pewne zwycięstwo i najprawdopodobniej będzie rządziła samodzielnie. Jednak w dalszym ciągu PiS nie będzie miał możliwości zmiany konstytucji oraz odrzucenia weta prezydenta. 

Najnowszy sondaż wskazuje na pewne zwycięstwo PiS

Na trzy dni przed wyborami opublikowany został najnowszy sondaż wyborczy. Respondenci wskazali, że to właśnie partia Jarosława Kaczyńskiego wzbudza w nich największe zaufanie. PiS najprawdopodobniej drugi raz z rzędu wygra wybory i według sondażu może liczyć na 46,5 proc. poparcia. Gdyby to był ostateczny wynik wyborów, w sejmie zasiadłoby 247 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Partia prezesa Kaczyńskiego mogłaby zatem rządzić samodzielnie.

PiS samodzielnie nie zmieni Konstytucji

PiS miałby zatem o 16 mandatów więcej niż potrzeba, aby rządzić samodzielnie. Wciąż jednak byłaby to zbyt mała ilość posłów do wprowadzania zmian w Konstytucji. Aby przegłosować ustawę, w której zawarte są zmiany w najważniejszym dokumencie państwowym potrzeba co najmniej 2/3 głosów. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie mogłaby odrzucić również weta prezydenta, gdyż brakowałby im w dalszym ciągu jeszcze 29 posłów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na drugim miejscu niezmiennie plasuje się Koalicja Obywatelska i według najnowszego sondażu mogłaby liczyć na 28,7 proc. poparcia. Oznacza to, że koalicjanci mogliby liczyć na 144 mandaty w sejmie. Lewica wprowadziłaby do sejmu 55 posłów, osiągając wynik 13,4 proc. Do sejmu wkroczyłby również PSL z Kukizem z liczbą 13 mandatów, natomiast Konfederacja nie przekroczyłaby progu wyborczego.

Dzisiaj grzeje: 1. Czy kot potrafi wyczuć RAKA? Oto jak się wtedy zachowuje, to szokujące
2. Pilny apel polskiej policji. Wyszedł na grzyby, jego koszmar trwa już trzeci dzień

Najwięcej posłów Prawa i Sprawiedliwości dostałoby się z Warszawy, Rzeszowa i Lublina. Koalicja Obywatelska może zaś liczyć na największe poparcie w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni. Wygląda na to, że już w niedzielę Jarosław Kaczyński i jego partia będzie świętowała drugie z rzędu zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. 500 plus będzie WYGASZANE. Wiele osób pożegna się ze świadczeniem
  2. Uwielbiany piosenkarz stracił żonę. Sekta odebrała mu wszystko
  3. Rewolucyjny przepis na kotlety mielone. Podniebienie eksploduje z rozkoszy
  4. Od teraz każdy dostanie wyższą pensję. Wiadomo już, kto ile zyska dodatkowych pieniędzy
  5. U ciężarnej kobiety zdiagnozowano paskudny nowotwór. Finał tej historii wyciska łzy z oczu

źródło: Fakt

Następny artykuł