Koniec poklepywania się po plecach i wspólnych uprzejmości. Solidarność na czele z Piotrem Dudą ma już dosyć opieszałości rządu. Związek uderzył w partię Jarosława Kaczyńskiego i zażądał, by ta w życie wprowadziła prawo, którego projekt od długiego czasu leży odłogiem.

Piotr Duda ma już dość oporów Prawa i Sprawiedliwości przed wprowadzeniem wolnych niedziel. Jak mówi, jest zbulwersowany, że projekt obywatelski dotyczący tego od ponad roku jest w parlamencie, posłowie PiS popierają go, ale partia nic z tym nie robi. Teraz Solidarność straciła już więc cierpliwość i uderzyła w PiS, które dotąd miało ją za swojego sojusznika.

– Już nie apeluję, ale żądamy, aby ten projekt obywatelski, o którym mówiliście też przed wyborami, który jest postulatem i gdańskim, i szczecińskim, i jastrzębskim, wreszcie został zrealizowany. To jest testament tych ludzi z 1980 r. i tego się domagamy. Domagają się tego przede wszystkim kobiety zatrudnione w niedzielę w handlu i ci wszyscy, którzy muszą w niedzielę, zamiast świętować, pracować – grzmiał Duda.

O sprzeciwie wobec PiS Duda mówił podczas obchodów 37. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego. 3 września 1980 roku robotnicy podpisali z władzą trzecie po gdańskim i szczecińskim porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju. To gwarantowało wykonanie ustaleń z Gdańska i dodawało jeszcze nowe – zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w górnictwie, a co najważniejsze, wprowadzało wolne soboty i niedziele. Dlatego też Solidarność odwołuje się do tamtych ustaleń jako „testamentu walczących o wolność Polaków”.

źródło: rp.pl

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

...

Zobacz również