solidarność przeciw ministrowi glińskiemu
Fot. Wikimedia Commons
Marcin Owczarek - 3 Lutego 2019

Nawet "Solidarność" przeciw Glińskiemu. Żądania ministra odrzucone przez ECS

"Solidarność" wspiera Europejskie Centrum Solidarności przeciw ministrowi Glińskiemu. Jego żądania i propozycje zostały prawie jednogłośnie odrzucone przez ECS. Jego członkowie nie mają zamiaru być tak traktowani przez ministerstwo i chcą walczyć o swoje. Nie brak ludzi, którzy wyrażają swoje wsparcie i już zebrali na ten cel pieniądze.

"Solidarność" dołączyła do walki przeciwko ministrowi Glińskiemu. Nikt się nie spodziewał takiego ruchu, w końcu NSZZ "Solidarność" od wielu lat wspiera rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz ich działania. Pomysł z wolnymi niedzielami od handlu pochodzi właśnie z tego środowiska. Co więc takiego się stało, że postanowili zmienić stronę?

ECS prawie jednogłośnie za uchwałą

Rada Europejskiego Centrum Solidarności prawie jednogłośnie odrzuciła propozycje ministra Piotra Glińskiego dotyczące działań placówki. Według nowego rozporządzenia budżet przeznaczony na pracę tego miejsca obniżono z 7 milionów złotych do 4 milionów. Rada nie zgadza się na takie działanie. W uchwale, jaką podjęto, możemy przeczytać: - Rada ECS oświadcza, że propozycje MKiDN przekazane w rozmowach z pełniącą funkcję prezydenta miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem naruszają zasady leżące u podstaw umowy założycielskiej z 2007 r. oraz obowiązujące przepisy i statut ECS. Rada ECS odrzuca przedstawione przez ministra propozycje. Wiązanie wysokości dotacji z żądaniem podziału instytucji i wyodrębnienia specjalnej części podlegającej ministrowi prowadzić musi do rozbicia i zniszczenia jedynej instytucji będącej pomnikiem wspólnego dzieła Polaków - czytamy we fragmencie uchwały.

"Solidarność" zaskakuje

Jedyna osoba, która wstrzymała się od głosu, to przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jan Hlebowicz. Wszystkich jednak zaskoczyła decyzja przedstawiciela NSZZ. Według Oko.press przewodniczący Solidarności Stoczni Gdańskiej, Roman Gałęzewski, uznał, że te propozycje są absurdalne. Według niego to próba rozbicia ECS przez ministerstwo.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Koszyk z BiedronkiBiedronka kusi łakomczuchów! Kultowe polskie produkty w niskich cenachCzytaj dalej
Nie wiadomo, czy ta decyzja była konsultowana z kierownictwem NSZZ "Solidarność" na czele z Piotrem Dudą. Powszechnie wiadomo, że jest to człowiek, który całym sercem wspiera władzę Prawa i Sprawiedliwości i dogadują się wspólnie w różnych kwestiach. Nawet na marszach organizowanych przez partię pojawia się wielu przedstawicieli związku. Wygląda jednak na to, że ECS idzie na wojnę z Piotrem Glińskim. Mało tego, okazuje się, że kobieta, która zorganizowała zbiórkę pieniędzy pt. "ostatnia puszka prezydenta", zrobiła także wydarzenie dotyczące ECS. W ciągu kilkudziesięciu godzin udało się uzbierać 3 miliony złotych. W sobotę o godzinie 18.30 zakończono zbiórkę, gdyż zebrano właśnie tyle, ile nie chciało dać ministerstwo. Przedstawiciele mówią, że to wielki sukces wszystkich Polaków, ponownie się bowiem zjednoczyli, aby ratować swoje dziedzictwo.Źródło: OKO.pressZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Wielka rezygnacja w TVP. „Wiadomości” bez największej gwiazdy
  2. Minister Gliński skomentował dotacje na ECS. „Nie musi to wpłynąć negatywnie na program”
  3. Kalisz będzie obrońcą Niesiołowskiego! Padły słowa o łamaniu Konstytucji
  4. Znaki zodiaku podpowiadają: oto sześć najbardziej TOKSYCZNYCH par
  5. Znaki zodiaku zdradzają, jak dobry jesteś w łóżku! Będziecie w szoku
  6. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
 
PrezydentowaJolanta Kwaśniewska nie miała łatwego życia. Pytania o rodziców muszą sprawiać jej bólCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News