Nie żyje legendarny działacz Solidarności. Poświęcił życie temu, by zmienić Polskę

Nie żyje legendarny działacz Solidarności. Poświęcił życie temu, by zmienić Polskę

Solidarność pożegnała niestety jedną ze swych największych legend. W wieku 71 lat zmarł Jerzy Wartak, wpływowy działacz związku oraz uczestnik głośnego strajku w kopalni Wujek. Jego odejście pogrążyło ogólnokrajową opinię publiczną w żałobie.

Solidarność, a właściwie wszyscy jej członkowie są naprawdę zdruzgotani. Wieczorem 11 grudnia do mediów dotarła smutna wiadomość o śmierci urodzonego 16 czerwca 1947 r. w Dąbrowie Górniczej Jerzego Wartaka. Działacz związku w wieku 27 lat rozpoczął pracę w kopalni Wujek, w której 16 grudnia 1981 r. doszło do głośnej pacyfikacji. Aktywista należał wtedy do grupy strajkujących. Ostatecznie został więc zatrzymany, a później trafiał do kolejnych zakładów karnych, które opuścił wreszcie.

Solidarność pogrążyła się w żałobie. Nie żyje legendarny Jerzy Wartak

Chociaż kopania Wujek kojarzyła mu się zapewne z ogromną traumą, zdecydował się powrócić do pracy. Na emeryturę przeszedł 18 lat temu, jednak nie chciał usunąć się w cień. Jako osoba odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przypominał Polakom o tym, co wydarzyło się w 1981 r. w Katowicach. - Chodził na spotkania w szkołach, by opowiadać o wydarzeniach na Wujku, jeździł też do zakładów karnych (...) odwiedził nawet miejsce, w którym sam odbywał kiedyś wyrok. Potrafił jednak świetnie nawiązać kontakt z więźniami - opowiedział o Wartaku Krzysztof Pluszczyk, reprezentujący Społeczny Komitet Pamięci Górników Kopalni Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r., który poinformował także oficjalnie o śmierci działacza. - Był człowiekiem, który wiele życia poświęcił na to, by nasza kochana ojczyzna była inna. Zrobił wiele dobrego dla innych, pomagał, ale się tym nie chwalił - opisał w rozmowie z PAP legendarnego członka Solidarności Pluszczyk. DALSZA CZĘŚC TEKSTU POD GALERIĄ

Lech Wałęsa wspomina Jerzego Wartaka. Poruszające słowa

- Dzis dowiedziałem sie o śmierci Jurka Wartaka. Zapamiętam go na zawsze jako niezwykle odważnego działacza Solidarności, walczącego o pamięć ofiar na kopalni Wujek. Cześć Jego Pamięci - napisał za to sam Lech Wałęsa. Polska opinia publiczna pogrążyła się obecnie w głębokiej żałobie. Obywatele doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ze świata odszedł prawdziwy patriota, który dla swego kraju oraz szczęścia jego mieszkańców zdecydował się zaryzykować, czy nawet poświęcić wszystko. Bez wątpienia Jerzy Wartak będzie jeszcze przez wiele lat wspominany przez kolejne pokolenia pamiętających o trudnej historii Polski rodaków.ZOBACZ TAKŻE:
  1. W PiS padną na zawał. Największy idol prawicy pokornie klęknął przed Kwaśniewską
  2. Znaki zodiaku i ich najpiękniejsze partie ciała. Co masz w sobie niezwykłego?
  3. Rydzyk szczuje słuchaczy w programie na żywo! Duchowny przebił samego siebie
  4. Ambasadorka USA wbija szpilę w PiS. Zaskakujące słowa o opozycji
  5. Miało się nie wydać przed wyborami! Kuchciński właśnie wbił gwóźdź do trumny Kaczyńskiego
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News