Wyciekły hektolitry niebezpiecznego kwasu. 4 osoby w szpitalu

Wyciekły hektolitry niebezpiecznego kwasu. 4 osoby w szpitalu Źródło: pexels.com

Sokołów przeżył chwile grozy po tym, kiedy miejscowość obiegła informacja o niebezpiecznym wycieku toksycznej substancji. Do środowiska trafiły hektolitry kwasu. 4 osoby trafiły do szpitala. Zespół strażaków nadal pracuje na miejscu zdarzenia.

Sokołów: dziś nad ranem doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Wyciekły ogromne ilości kwasu mrówkowego. W hali magazynowej w trakcie pracy znajdowało się 20 osób. Cztery z nich z objawami zatrucia trafiły do szpitala. 

Sokołów: wyciek niebezpiecznego kwasu

Do zdarzenia doszło dzisiaj wczesnym rankiem. W trakcie transportu specjalnych pojemników z kwasami doszło do uszkodzenia i nastąpił natychmiastowy wyciek drażniącego kwasu. Jak podaje straż pożarna, wyciekło około 500 litrów kwasu mrówkowego. Sokołów bacznie obserwuje niebezpieczeństwo, jednak straż pożarna panuje nad sytuacją. 

W magazynie pracowało w tym momencie 20 osób. Drażniąca substancja została zabezpieczona na miejscu przez straż i nie stanowi już zagrożenia. Jednakże do szpitala trafiły 4 osoby z objawami podtrucia. Zdrowiu pozostałych pracowników już nic nie zagraża. Straż pożarna nadal jest na miejscu i kontroluje sytuację. 

- W tej chwili już nie ma zagrożenia, jeśli chodzi o tę substancję. Natomiast w początkowej fazie, kiedy dochodzi do rozszczelnienia zbiornika z kwasem mrówkowym, on jest drażniący. Jak każdy kwas, działa na skórę, na drogi oddechowe, oczy - powiedział w rozmowie z RMF24 Karol Kroć ze straży pożarnej w Pruszkowie. 

Kwas mrówkowy zabezpieczony

Kwas mrówkowy jest silnie drażniącą substancją. Posiada właściwości grzybobójcze, przez co jest wykorzystywany do środków i preparatów zakwaszających i walczących z grzybami. Ma także szerokie zastosowanie w syntezie organicznej. Ponadto stosuje się go jako środek konserwujący. Kwas ten jest szkodliwy dla dróg oddechowych oraz działa na skórę, przez co stanowi duże zagrożenie dla ludzi.

Jego wyciek mógł skończyć się znacznie poważniej. W hali, w której doszło do wypadku, pracowało w tym momencie aż 20 osób. Prawdziwym szczęściem jest, że tylko 4 z nich trafiły do szpitala. Także szczęśliwie ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dzięki działaniom strażaków nie ma obawy o poważne zanieczyszczenie środowiska. Zabezpieczyli teren i dopilnowali neutralizacji substancji.

źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł