Sok z buraka ma niesamowite właściwości. Niektórym jest szczególnie potrzebny

Sok z buraka ma niesamowite właściwości. Niektórym jest szczególnie potrzebny Źródło: pxhere.com

Sok z buraka to naprawdę dobry pomysł na skonsumowanie tego czerwonego warzywa, tak popularnego w Polsce. Polakom buraki są bardzo dobrze znane - pod postacią ćwikły, barszczu, pieczonych buraczków czy surówki. Mniej popularne jest picie z nich soku, jednak, jak przekonują specjaliści, to napój szczególnie potrzebny niektórym z nas.

Sok z buraka to fenomenalny sposób na skonsumowanie buraka. Niestety, przez fakt, że surowy burak jest dość twardy i ma dość ziemisty smak, wybieramy zwykle buraki poddane obróbce cieplnej. Choć to zrozumiałe, często nie zdajemy sobie sprawy, ile cennych składników w ten sposób tracimy. Warzywo bowiem nie jest już po gotowaniu czy smażeniu tak samo wartościowe, jak na surowo.

Lekarze zlecają więc picie soku z surowych buraków. Wartościową ciecz można wydobywać z tych warzyw podobnie jak z marchewek. Jest jednak nieporównywalnie zdrowsza. Sok z buraka to źródło przede wszystkim bogate złoże białka, cukru, soli mineralnych, witamin. Ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.

Sok z buraka - nie tylko smak, ale i ogromna dawka zdrowia

Co dokładnie mieści się jednak w soku tłoczonym z surowego buraka. Witamin w czerwonej cieczy jest naprawdę sporo. Mówimy o witaminie B9 (kwas foliowy), witaminie C, wspierającej odporność, czy witaminie A, która wspomaga wzrok. Poza nimi znajdziemy w soku również witaminę E i K.

Oprócz witamin sok z buraka ma w sobie także wiele soli mineralnych. Poza takimi jak sole żelaza, potasu czy cynku, warto zwrócić na sole magnezu, wapnia, potasu, fosforu, boru, czy molibdenu. To jednak nie wszystkie z soli, jakie ma w sobie buraczany soczek. Warto dodać, że w tym sporo jest błonnika, polifenoli oraz karotenoidów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Komu szczególnie serwować sok z buraka?

Przez kilka składników sok z buraka jest polecany przede wszystkim osobom z anemią. Mowa tutaj o takich składowych soku jak żelazo, jego sole oraz witamina B, a także właściwości obniżające ciśnienie krwi oraz poszerzające światło naczyń krwionośnych.

Oprócz anemików sok z buraka powinni pić także ludzie zmagający się z infekcją czy stanem zapalnym - niezależnie od pochodzenia wirusowego czy bakteryjnego. Właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i oksydacyjne sprawiają, że napój ten idealnie nadaje się jako oręż w walce o wyzdrowienie. Co więcej, przez działanie antyoksydacyjne sok z buraka hamuje procesy starzenia organizmu.

Mało? Sok z buraka pomaga także przy odchudzaniu, a także przy problemach z układem nerwowym i cukrzycą. W tym pierwszym szczególnie warto zwrócić uwagę na wspomaganie przemiany materii oraz detoksykację organizmu. W drugim przypadku znów mowa o zbawiennym działaniu witamin z grupy B, a przy cukrzycy pomaga odzyskać równowagę kwasowo-zasadową, którą choroba zaburza.

Jest jednak ograniczenie, co do spożywania soku z buraka. Przysmaku tego nie powinni tykać ludzie, którzy mają problemy z kamieniami nerkowymi oraz reumatyzmem. Wszystko przez zawartość w soku szczawianów, które mogą tylko zaostrzyć te choroby.

  1. Elżbieta Zapendowska z partnerem! Jest od niej 20 LAT MŁODSZY! „Nie trzymam go na siłę”
  2. Bogumiła Wander ZMIAŻDŻYŁA Agnieszkę Woźniak-Starak. Dosłownie zrównała ją z ziemią
  3. LIDL przygotował petardę w odpowiedzi na promocję Biedronki! Rodzice nie będą zadowoleni
  4. Wyjątkowo ważna rada papieża Franciszka dla wszystkich katolików
  5. Dramat w M jak Miłość. Uwielbiana bohaterka ma raka, zapadła w śpiączkę

źródło: Medonet

Następny artykuł