Węgry są jednym z niewielu sojuszników Polski w Unii Europejskiej. Teraz jednak odwracają się od nas i zgłaszają propozycję, która dla Polski jest nie do przyjęcia. Dla PiS-u, który w rządzie Viktora Orbana widzi nieodmiennie swojego partnera, jest to prawdziwy cios.

Jarosław Kaczyński długo nie będzie mógł się otrząsnąć po tych informacjach. Węgry wbiły Polsce nóż w plecy w sprawie polityki migracyjnej. Przechodzą na stronę Unii Europejskiej i szykują projekt, który może zmusić nasz kraj do przyjęcia uchodźców.

ZOBACZ TAKŻE: Węgry przyjęły rezolucję dot. Polski!

Węgry zdradzają Polskę

Od niedawna w Unii Europejskiej rolę rotacyjnego przywódcy pełni Bułgaria. Kraj ten usilnie walczy o przyjęcie kompromisu w prawie wspólnej polityki migracyjnej całej Unii. Rząd w Sofii przygotował dokument, który organizuje stały mechanizm przyjmowania uchodźców. Ponadto w projekcie mówi się o odebraniu prawa weta państwom, które nie zgadzają się z tą polityką.

Tymczasem Węgry przygotowały kontrpropozycję, która w wielu aspektach jest bardzo podobna. Pomija właściwie tylko kwestię stałego mechanizmu, jednak nie krytykuje go ani nie neguje. Jedynie nic o nim nie wspomina. Dla Brukseli jest to niezwykle ważny sygnał.

– Jeżeli w kontrpropozycji mówi się o wszystkim tylko nie o tym co się najbardziej kontestuje, to wysyła się sygnał możliwej zgody czy kompromisu – mówią europejscy politycy.

ZOBACZ TAKŻE: Nie Węgry! Ten malutki kraj zablokuje Unię w walce z Polską

Węgrzy w swojej propozycji postulują między innymi stworzenie centrów weryfikacji uchodźców poza UE. Prócz tego chcą czasowego wykluczenia ze strefy Schengen państw, które nie radzą sobie z migracją i presją imigrantów na swoich granicach.

Polska odmawia przyjmowania uchodźców

Niebawem, bo w kwietniu, na Węgrzech mają odbywać się wybory parlamentarne. Rządząca partia Viktora Orbana – Fidesz – ma nadal wysokie poparcie i jest bardzo prawdopodobne, że za kilka miesięcy Orban sformuje już kolejny rząd pod swoim przewodnictwem.

Z tym czasem wielkie nadzieje wiąże Bruksela, która spodziewa się właśnie po wyborach na Węgrzech zgody na kompromisowy projekt tworzący stały mechanizm przyjmowania uchodźców. Jeśli do tego dojdzie – a wiele na to wskazuje – Polska straciłaby ostatniego w tej kwestii sojusznika w UE i zostałaby całkowicie osamotniona.

ZOBACZ TAKŻE: Węgry wypowiadają UE wojnę! „Obronimy Polskę!”

Czy Igrzyska w Pjongczang to porażka polskich sportowców?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Nałóg ich pogrążył! 13 uzależnionych gwiazd [ZDJĘCIA]


10 "genialnych" przepisów UE, które rozbawią cię do łez [ZDJĘCIA]

Zobacz również