Edward Snowden, były współpracownik amerykańskiego wywiadu, który jest odpowiedzialny za ujawnienie zakresu inwigilacji jaką prowadzi USA został nominowany do pokojowej nagrody Nobla.

Snowden został nominowany przez norweskich polityków z Socjalistycznej Partii Lewicy.

Według norweskich posłów, działania byłego współpracownika amerykańskich służb specjalnych przyczyniły się do zwiększenia światowego bezpieczeństwa.

 – Jesteśmy przekonani, że zmiany w międzynarodowej polityce, jakie zaszły dzięki ujawnieniu przez Edwarda Snowdena informacji o charakterze i skali nadzoru prowadzonego przez NSA, w znaczący sposób przyczyniły się do „wzrostu stabilizacji i pokojowego bezpieczeństwa świata – napisali Norwegowie w uzasadnieniu swojego wniosku zgłaszającego Snowdena do pokojowej nagrody Nobla.

Edward Snowden jest byłym pracownik CIA i kontraktor zatrudniony przez firmy Dell oraz Booz Allen Hamilton na kontrakty dla NSA, który ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA, co opisane zostało przez prasę jako największy wyciek danych informacji w historii USA. Dzięki informacjom ujawnionym przez Snowdena, na światło dzienne wypłynęły między innymi informacje o PRISM – programie inwigilacji prowadzonym przez NSA, polegającym na monitorowaniu na szeroką skalę m.in. kont poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych VoIP oraz wszelkich informacji zawartych w serwisach społecznościowych. Poszukiwany przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa. Na początku sierpnia 2013 Snowden otrzymał azyl tymczasowy w Rosji.

Laureat pokojowej nagrody Nobla zostanie ogłoszony w październiku tego roku.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: the guardian / rzeczpospolita

Zobacz również