Nie jesz śniadań? Nawet nie wiesz, jak sobie szkodzisz

Nie jesz śniadań? Nawet nie wiesz, jak sobie szkodzisz Źródło: fot. pixabay.com/stevepb

Śniadanie to ponoć najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Naukowcy postanowili to sprawdzić, a wyniki ich badań potrafią dać do myślenia.

Śniadanie powinno stanowić odpowiedni start w dzień przepełniony pracą i różnymi obowiązkami, bo przecież nasze organizmy muszą mieć dostarczane z zewnątrz źródła energii, ponieważ w innym wypadku zaczynamy trawić samych siebie, a to nie prowadzi do niczego dobrego. Amerykańscy naukowcy postanowili więc sprawdzić, jak się ma nie jedzenie śniadań do fatycznego stanu naszego zdrowia.

Śniadanie zapewni nam dłuższe życie?

Mogłoby się wydawać, że to przecież nic złego jak pozbawimy się jednego posiłku w ciągu całego dnia. Jednak trzeba pamiętać, że wiele osób wciąż je za mało posiłków i są one o wiele za duże. W najlepszym dla nas układzie powinniśmy jeść kilka posiłków dziennie i standardowy podział na śniadanie, obiad i kolację to zdecydowanie za mało.

Jednak wracając do faktycznych badań najpierw zaczęto od ankiety, w której badani określili czy jedzą śniadania, a jeżeli tak, to, jak regularnie. Następnie prowadzone były obserwacje ich stanu zdrowia, a trwały one do roku 2011. Natomiast same ankiety zostały wypełnione w latach 1988-1994 i dotyczyły 6550 Amerykanów w wieku od 40 do 75 lat.

Przez okres trwania badania zaobserwowano aż 2318 zgonów, z czego 619 z przyczyn sercowo-naczyniowych. Badanie miało na celu właśnie określenie zależności pomiędzy unikaniem śniadań, a występowaniem chorób układu krążenia, które są najpowszechniejszą przyczyną zgonów na całym świecie.

Wyniki przeprowadzonych obserwacji potrafią zaskoczyć, ponieważ prawdopodobieństwo zgonu z przyczyn kardiologicznych u osób niejadających śniadań było aż 87% wyższe niż u osób, które jedzą ten posiłek regularnie. Trzeba w tym momencie zaznaczyć, że naukowcy uwzględnili wiele zmiennych takich jak, chociażby wiek, płeć, rasa, status społeczno-ekonomiczny, styl życia, wskaźnik masy ciała.

Wciąż jednak nie mogli określić między innymi, co badani jedli na śniadania. Dlatego nie wskazują one związku przyczynowo skutkowego, a jedynie statystykę, która i tak daje bardzo dużo do myślenia. Mimo wszystko nie powinniśmy popadać w panikę, a jedynie uświadomić sobie, że nie zawsze coś, co uważaliśmy za słuszne przez lata, jest takie faktycznie. W niektórych sprawach lepiej jest posłuchać specjalistów i wprowadzić w nasze życia zmiany, aby było ono lepsze i przede wszystkim dłuższe.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News