Żubr to majestatyczne zwierzę, które od tysięcy lat zamieszkuje Polskę. Jeden z nich oddzielił się od stada i przepłynąwszy Odrę, przedostał się do Niemiec. Co w naszym kraju jest szanowane i chronione, nie ma takiego samego statusu na zachodzie. Los zwierzęcia okazał się straszny.

Sto pięćdziesiąt kilometrów – tyle przeszedł żubr, zanim napotkał na drodze swoich niemieckich oprawców. Mijając wsie i miasteczka po polskiej stronie granicy, wywoływał uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. W końcu widok był niecodzienny. Nikt nie śmiał go nawet zatrzymać. Gdyby tylko gapie wiedzieli, jaki los czeka tę przepiękną bestię po drugiej stronie…

Brandenburscy pogranicznicy uznali żubra za zagrożenie dla miejscowej ludności. Bez skrupułów oddali w jego kierunku strzały, zabijając dumę polskich lasów. Miejscowe władze zdecydowały, że nie przewiozą rannego zwierzęcia do szpitala. Co ciekawe, żubry tak samo jak w Polsce, w Niemczech znajduje się pod ochroną. Nasi sąsiedzi jednak chyba niezbyt poważnie traktują ochronę dzikiej przyrody.

To nie jest jednak koniec historii polskiego żubra-wędrowniczka. Rzecz, jaką zrobią z nim Niemcy zatrważa. Sprawa wywołuje smutek i żal, gdyż jego mięso trafi na grilla na festynie zorganizowanym przez społeczność, która pozbawiła go życia.

fot. YouTube/gorzowianin.com
fot. YouTube/gorzowianin.com

źródło: gorzowianin.com

...

Zobacz również

Te zwierzęta zostały uratowane z czarnego rynku - ich PIĘKNO podbije twoje serce!