SMS z wirusem
Pixabay.com terimakasih0
Monika Majko - 21 Września 2020

Polacy masowo dostają identycznego SMS-a, po czym tracą swoje pieniądze. Wiemy, co jest w wiadomości

SMS korzysta z wizerunku znanych firm, można stracić wszystkie oszczędności. Fałszywe wiadomości zaczęły docierać do Polaków, specjaliści ostrzegają, trzeba zachować wyjątkową czujność, chwila nieuwagi może nas drogo kosztować.

SMS z fałszywym linkiem korzysta z wizerunku popularnych firm, by wzbudzić zaufanie potencjalnych ofiar. Specjaliści ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Fałszywe wiadomości masowo docierają do Polaków, chwila nieuwagi może nas bardzo drogo kosztować.

SMS prowadzi do instalacji groźnego wirusa

Polacy dostają groźne SMS-y z fałszywym linkiem do generacji kodu. Podrobione wiadomości korzystają z wizerunku znanych firm doręczycielskich, by wzbudzić zaufanie. Po kliknięciu w link odbiorcy są zachęcani do instalacji aplikacji, mającej umożliwić odbiór oczekującej paczki za pomocą specjalnie wygenerowanego kodu. W rzeczywistości nieświadoma ofiara instaluje na swoim smartfonie groźnego wirusa, który infekuje telefony z systemem Android i śledzi jego aktywność.

- Byłem zaskoczony, ponieważ zamówienie złożyłem dzień wcześniej. Myślałem, że firma wprowadziła nową weryfikację odbioru paczek. Zorientowałem się, że coś jest nie tak, gdy po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji nie dostałem żadnego kodu – tłumaczy w rozmowie z portalem warszawawpigulce.pl mężczyzna, który padł ofiarą oszustwa.

WiadomościNa miejscu mnóstwo policjantów i karetek, ludzie są wywożeni do szpitali. Tragiczne wydarzenia w centralnej PolsceCzytaj dalej

Wirus o nazwie Cerberus śledzi aktywność ofiary, czytane przez niego treści, a nawet wysyłanie wiadomości. Uaktywnia się w momencie, gdy użytkownik loguje się np. do swojego konta bankowego.

– Zanim klikniesz w jakikolwiek link czy pobierzesz załącznik z wiadomości przede wszystkim daj sobie chwilę. Nie reaguj natychmiast klikając w hiperłącza. Wyszukaj w internecie treść wiadomości jaka do Ciebie przyszła, zwłaszcza jeśli zawiera link. Jeśli nadawca podaje się za konkretny podmiot to warto skontaktować się bezpośrednio z takim usługodawcą i poprosić o więcej informacji – radzi Karolina, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa z CyberRescue, cytowana przez portal "Warszawa w pigułce".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Mąż zamontował ukrytą kameręMąż zamontował w domu ukrytą kamerę. Na jaw wyszła koszmarna prawda, najbardziej cierpiały dzieciCzytaj dalej

Polacy masowo dostają niebezpieczne SMS-y, trzeba zachować czujność

Zwykle samo usunięcie groźnej aplikacji nie wystarczy, by się jej pozbyć. W celu zabezpieczenia swoich danych należy podjąć szereg czynności. Inaczej szybko możemy stracić np. oszczędności z konta bankowego.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje polski polityk. Wiadomość właśnie obiegła media

2. Zastępy straży pożarnej toczą dramatyczną walkę z żywiołem. Wszędzie dym, płomienie widać z daleka

3. Nie byli w stanie oderwać oczu od Agaty Dudy. Co ona na siebie założyła?

- Należy włączyć tryb samolotowy i wyjąć kartę SIM z zainfekowanego urządzenia. skontaktuj się z bankiem, aby poinformować o całym zdarzeniu, a następnie zmień z poziomu bezpiecznego urządzenia hasło do bankowości i wszędzie tam gdzie korzystasz z tego samego hasła do logowania. Te działania zapewnią bezpieczeństwo Twoim oszczędnościom na koncie w banku, jednak nie zwalczą wirusa. A co zatem z telefonem? Najskuteczniejszą i najszybszą opcją jest przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych – dodała ekspertka.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego mocno zagrożona? Sondaż IBRIS nie pozostawia złudzeń, nie jest dobrze
  2. 11-latek zastrzelił się z broni ojca. Niewyobrażalna tragedia w rodzinie słynnego piłkarza
  3. Ratownicy cały czas walczą o życie poszkodowanych, sytuacja jest dramatyczna. Są ranni i ofiary śmiertelne tragedii zagranicą
  4. W końcu przerwali milczenie. Zdradzili całą prawdę o pandemii
  5. Pomóżmy zdruzgotanej rodzinie. Zaginął Marek Pstrokoński, każda informacja jest na wagę złota
  6. Wsyp 1 przyprawę do kawy, a wydobędziesz wyjątkowy smak i wzmocnisz odporność. Dzięki niej zapomnisz o słodzeniu, idealna na jesienne poranki

Rodzice - poród14 godzin po porodzie rodzice usłyszeli cichy dźwięk. Chwilę później zalali się łzamiCzytaj dalej

Źródło: Warszawa w pigułce

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News