Polacy masowo otrzymują SMS-a o jednej treści. Wystarczy kilka sekund, żeby stracić swoje pieniądze

Polacy masowo otrzymują SMS-a o jednej treści. Wystarczy kilka sekund, żeby stracić swoje pieniądze Źródło: ROBIN WORRALL/Unsplash

Do Polaków masowo wysyłany jest SMS o tej samej treści. Nieuwaga odbiorców może doprowadzić do szybkiej utarty wszystkich pieniędzy, które znajdują się na kontach bankowych. CERT Polska ostrzega przed nowym zagrożeniem, jakie w ostatnich dniach pojawiło się w kraju.

SMS wysyłany jest do klientów Allegro już od kilku dni. Każdy z nich dostaje taką samą wiadomość, w której jest link do pobrania aplikacji. Niestety, to kolejny sposób na wyłudzenie naszych danych osobowych, dzięki którym możliwe będzie zalogowanie się na konto, a stąd prosta droga do wyczyszczenia całego konta. 

SMS do klientów Allegro ze złośliwą aplikacją 

Zgodnie z doniesieniami CERT Polska, w ostatnich dniach cyberprzestępcy nasilili swoją działalność. Codziennie pojawiają się nowe informacje, które wskazują na to, że atakowana jest ta sama grupa Polaków, a są to klienci Allegro, którzy otrzymują SMS, w którym zawarty jest link. 

Jeśli klikniemy link w SMS, otwiera się strona, która do złudzenia przypomina stronę Allegro. Na pierwszy rzut oka ciężko zauważyć, że strona nie należy do spółki, a jest zwykłym oszustwem. Jedynie URL (allegroapk[.]net), wskazuje na to, że mamy do czynienia z fałszywą stroną. 

Gdy pobierzemy sugerowaną aplikację, na urządzeniu pojawi się złośliwe oprogramowanie, które ma pełny dostęp do wszystkiego, co znajduje się na telefonie. Złodzieje mają dostęp także do wysyłania SMS, co sprawia, że niezwykle prostym jest  przeprowadzenie transakcji przez bank mobilny. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

CERT Polska dostaje kolejne zgłoszenia w sprawie SMS-ów od Allegro

- Otrzymujemy zgłoszenia o kolejnym ataku z wykorzystaniem wizerunku Allegro, który za cel obrał sobie telefony pracujące pod kontrolą platformy Android. Cyberprzestępcy zwabiają ofiary przez SMS na stronę allegroapk[.]net i zachęcają do pobrania złośliwej aplikacji pochodzącej z rodziny Cerberus. Po instalacji napastnicy mają pełen dostęp do urządzenia (kontakty, SMS, wykonywanie połączeń telefonicznych, zapisane dane kart płatniczych). Złośliwa domena znajduje się na naszej liście ostrzeżeń - pojawiło się ostrzeżenie na od CERT. 

Dzisiaj grzeje: 1. Wielka strata. Potwierdziły się doniesienia o Piotrze Fronczewskim

2. Ministerstwo zdrowia niespodziewanie wprowadziło ważną zmianę. Kluczową wiadomość mogą otrzymać tysiące Polaków

Jak dodaje CERT, wszystkie próby wyłudzenia naszych danych przez cyberprzestępców należy zgłaszać na stronie internetowejhttps://incydent.cert.pl.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Cudowny przepis na pierogi po polsku, pyszniejsze niż ruskie. Tajemnicą jest obłędny farsz
  2. Ukochana Grzegorza Krychowiaka nie próżnuje. Nie tak dawno pokazywała biust, dzisiaj czaruje nogami (FOTO)
  3. Tysiące osób nie uniknie opłaty za czas kwarantanny. Sytuacja jest coraz trudniejsza, Polacy dostają przesyłki o wymownej treści
  4. 4-letni Jaś i jego tata zginęli w ułamku sekundy. Ogromna tragedia, mama chłopca jest zdruzgotana
  5. Mężczyzna poprosił Rydzyka o pomoc. Reakcja duchownego była bezwzględna, wielka szkoda
  6. Wstrząsające nagranie z monitoringu windy. Kamera nagrała, co babcia robi biednemu dziecku

źródło: dobre programy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News