SMS z groźną wiadomością
Pixabay.com terimakasih0
Monika Majko - 16 Grudnia 2020

Dostałeś podobnego SMS-a? Możesz stracić wszystkie pieniądze tuż przed świętami, akcja na ogólnopolską skalę

SMS zawiera niebezpieczny odnośnik, dlatego pod żadnym pozorem nie należy w niego klikać. Tuż przed świętami oszuści wymyślili nowy sposób na łatwy zarobek, a chwila nieuwagi może nas drogo kosztować.

SMS wysyłany jest przez oszustów, którzy podszywają się pod popularną firmę kurierską. Wiadomość zawiera niebezpieczny odnośnik, a nieopatrzne kliknięcie w link może nas pozbawić wszystkich pieniędzy. W sieci pojawiło się ostrzeżenie przed próbą kradzieży.

SMS zawiera niebezpieczny link, można stracić wszystkie pieniądze

W czasie przedświątecznego szaleństwa zakupowego łatwo o chwilę nieuwagi, ta jednak może nas wyjątkowo drogo kosztować. Oszuści wymyślili sprytny sposób, jak wyłudzić dane osobowe oraz hasła do kont i dostęp do bankowości internetowej.

Polacy zaczęli masowo otrzymywać podejrzane wiadomości SMS, które rzekomo wysyłane są przez firmę kurierską. Oszuści podszywają się dokładnie pod InPost, jednak w nazwie zamiast litery "o" używają cyfry "0".

- Twoje zamowienie trafilo do naszego magazyny z powodu przekroczenia wymiaru opakowania. Prosimy wyslac 1,19 zł (pisownia oryginalna) - tak brzmi treść wiadomości, którą w ostatnim czasie otrzymało wielu Polaków. W okresie przedświątecznym wiele osób zamawia ogrom paczek, które najwygodniej odebrać właśnie w paczkomatach. Dlatego niektórzy klienci dają się nabrać na powyższą wiadomość: przecież zależy im, aby przesyłka dotarła i nie była odsyłana na magazyn, co mogłoby wydłużyć jej drogę do adresata.

Aleksander Kwaśniewski przekazał informacje o śmierci, rodzina w żałobie. Wyjątkowo smutne świętaAleksander Kwaśniewski przekazał informacje o śmierci, rodzina w żałobie. Wyjątkowo smutne świętaCzytaj dalej

Pierwsze podejrzenia powinny wzbudzić już literówki i błędy w pisowni zawarte w wiadomości. Należy pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem nie klikać w odnośnik do strony internetowej, zawarty w wiadomości SMS.

Kliknięcie w link przekieruje potencjalną ofiarę oszustów na stronę, która będzie próbowała zainstalować złośliwe oprogramowanie. Zwykle służy ono m.in. do wyłudzania danych osobowych, haseł do kont, a także dostępu do bankowości mobilnej.

By nie stracić wszystkich pieniędzy trzeba zachować szczególną ostrożność. Jeśli jakakolwiek wiadomość od kuriera wydaje nam się podejrzana, warto sprawdzić jej autentyczność u źródła. Możemy to zrobić m.in. dzwoniąc na infolinię danej firmy.

To nie pierwszy raz, kiedy pod spółkę InPost podszywają się oszuści. Podobna akcja, również z niemal niedostrzegalną zamianą w nazwie firmy, miała miejsce w czerwcu tego roku. Nie jest to jednak jedyna firma, pod którą próbują podszywać się przestępcy.

Jeśli jakakolwiek wiadomość budzi nasze podejrzenia, warto dokładnie sprawdzić jej pochodzenie, by nie stracić wszystkich oszczędności. Dotyczy to nie tylko SMS-ów, ale również e-maili i wszelkich wiadomości otrzymywanych poprzez komunikatory internetowe oraz portale społecznościowe. 

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myślenia17-latek poślubił 51-letnią kobietę dwie dekady temu. Ich obecne wspólne zdjęcia dają do myśleniaCzytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News