PGNiG wydało pilne ostrzeżenie do Polaków. Możecie stracić pieniądze, ogromne oszustwo przez SMS

PGNiG wydało pilne ostrzeżenie do Polaków. Możecie stracić pieniądze, ogromne oszustwo przez SMS Źródło: wikipedia.org, Sliwers

Ważne ostrzeżenie od PGNiG skierowane do wszystkich odbiorców ich usług. Oszustwo przy wykorzystaniu wiadomości SMS zatacza coraz szersze kręgi, wasze pieniądze też mogą być w niebezpieczeństwie.

SMS to niezwykle prosta forma komunikacji. W dobie aplikacji mobilnych oraz ogólnej dostępności do bankowości internetowej coraz częściej na forum publicznym pojawiają się kampanie społeczne, które ostrzegają przed coraz to nowszymi sposobami przestępców na dobranie się do naszych oszczędności. Tym razem interweniować musiało PGNiG.

Zaplanowano odłączenie gazu

Największa spółka w Polsce zmuszona była wydać oświadczenie by ostrzec swoich klientów przed kolejną zręczna próbą kradzieży. Złodzieje, podając się za PGNiG wysyłali do niczego nieświadomych ludzi SMS, który zawierał niezwykle niepokojącą informację odnośnie zaplanowanej akcji odcięcia gazu w związku z zaległościami płatniczymi, jakie rzekomo klient miał posiadać.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ: 

Tym, co gwarantowało sukces przy tej próbie oszustwa, był fakt, że zaległości jakie odbiorca danej wiadomości miał mieć, były stosunkowo nieduże, gdyż oscylowały w okolicy 10 złotych. Większość z nas jest w stanie przyznać, że woli zapłacić 10 złotych i faktycznie przyjąć do wiadomości, że wkradł się błąd podczas opłacania rachunku niż pozwolić, by przez tak małą kwotę stracić dostęp do gazu w domu

Dzisiaj grzeje: 1. Justyna Kowalczyk zniknęła. Walczy z okropną chorobą

2. Pogrzeb Pawła Królikowskiego. Aktora żegna tłum gwiazd

Przekierowanie do zewnętrznej strony

SMS, który otrzymywała potencjalna ofiara zawierał w sobie link do zewnętrznej strony, mający ułatwić szybkie uregulowanie płatności. Pomimo że jest to znany trik oszustów, nadal korzystają oni na tym, że nie sprawdzamy dokładnie stron bankowych, na które wchodzimy, a które mogą do złudzenia przypominać oryginalne strony naszych banków. PGNiG jednocześnie przestrzega, że nie chodzi tylko o stratę kilku złotych z naszego konta bankowego, ale także nieautoryzowany dostęp do naszych wrażliwych danych, jak właśnie dane do logowania. Fałszywe strony przechwytują nasze hasła, a złodzieje następnie szybko wypłacają nasze oszczędności.

Grupa prosi jednocześnie aby każdy taki przypadek zgłaszać na ich infolinię, a wiadomość kategorycznie usuwać i nie reagować na nią. Jedno małe logowanie może kosztować nas oszczędności naszego życia. Oszustwa z wykorzystaniem SMS to jeden z najłatwiejszych sposobów na oszukanie ogromnej liczby ludzi przy małym nakładzie środków. To, ile osób zostało okradzionych przed wydaniem oświadczenia, nie zostało ujawnione. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dzień Kobiet w jej stylu. Co sprawi kobietom prawdziwą przyjemność?

  2. Rak piersi dotyka nie tylko kobiety. Pacjent zmaga się z ogromną dyskryminacją
  3. Karolina Woźniacki paraduje po polskich górach w samym biustonoszu. Zdjęcie podbija sieć (FOTO)
  4. Nagła śmierć, Polacy pogrążyli się w żałobie. Nie żyje Grzegorz Stolarek
  5. Jest afera, porażająco poniżyli Jana Pawła II na oczach całego świata. Katolicy będą wściekli
  6. Nie żyje Polka we Włoszech. Znaleziono ją na ulicy
  7. Po zjedzeniu hitowego produktu nowotwór rośnie jak na drożdżach. Lepiej wyrzucić go do śmieci

Źródło: Money

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News