Dostałeś podobnego SMS-a? Jesteś w niebezpieczeństwie, CERT Polska ostrzega

Dostałeś podobnego SMS-a? Jesteś w niebezpieczeństwie, CERT Polska ostrzega Źródło: unsplash.com Oleg Magni

SMS wyglądający na pierwszy rzut oka dość prawdziwie i "uczciwie" może przysporzyć nam wielu niechcianych kłopotów. Lepiej w ogóle w niego nie klikać i skasować wiadomość. CERT Polska ostrzega przed istotnym niebezpieczeństwem, warto uprzedzić znajomych.

SMS i jedno kliknięcie może obnażyć wszystkie nasze dane, które nie powinny interesować nikogo innego. Oszuści są coraz odważniejsi, czyhają na dostęp do maili i kont bankowych, wykorzystując popularną firmę.

Oszuści działają coraz bezczelniej

Sprawę nagłośniło Radio ZET na swoim Twitterze. Teraz wszyscy przekazują oryginalny post CERT Polska dalej (zespołowi  powołanego do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci). Wszystko przez to, że do wielu osób zostały wysłane wiadomości SMS nakłaniające do ściągnięcia aplikacji, która potem szpieguje nasz telefon. Pobiera tak ważne i wrażliwe dane, jak chociażby hasła do kont społecznościowych, poczty lub banku,

- Uwaga !! Ostrzegamy przed dobrze przygotowanym atakiem wykorzystującym wizerunek @PaczkomatyPL. Cybeprzestępcy rozsyłają SMSy nakłaniające do instalacji #malware #Cerberus (Android). Podajcie dalej! - pisze na Twitterze CERT Polska. Oszuści wysyłają SMS-y podszywając się pod firmę InPost.

Odebranie wiadomości SMS i wykonanie kolejnych kroków może nas zgubić

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Oszuści starają się nas zmusić nas, abyśmy pobrali nową aplikację InPostu - w zamian otrzymamy numer naszej przesyłki do jej dalszego śledzenia. To ogromny błąd. Numer otrzymujemy na maila, gdy tylko paczka zostanie do nas nadana, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych programów. Chociaż strona, na której wyrażamy zgodę nie różni zbytnio od oryginalnej, to wystarczy jedno kliknięcie, żeby ułatwić cyberprzestępcom całą robotę.

Dzisiaj grzeje: 1. Bardzo smutna wiadomość o Katarzynie Dowbor. Właśnie napłynęło oficjalne potwierdzenie
2.Nie żyje poszukiwany chłopiec. Znaleziono ciało 4-letniego Marka

Złośliwe oprogramowanie żąda dostępu m.in. do listy kontaktów, zostania administratorem urządzenia oraz staje się domyślną aplikacją do obsługi SMS. Mało tego: chce dostępu do naszego internetu, samodzielnego wysyłania SMS-ów, wykonywania połączeń i odczytywania stanu urządzenia. Przejmuje wszystkie nasze dane. Użytkownicy telefonów często bez namysłu wyrażają zgodę na te wszystkie rzeczy, byle mieć wszystko "z głowy". 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polacy coraz częściej dochodzą swoich praw jako pacjenci. Niektóre historie sprawiają, że włos się jeży na głowie
  2. Z ostatniej chwili. Znany zawodnik MMA postrzelony w biały dzień. Pilnie trafił do szpitala
  3. Zapadła decyzja ws. pogrzebu Jerzego Pilcha. Wszystko stało się jasne
  4. Straciłeś pracę w związku z pandemią? Wojsko Polskie może się o ciebie upomnieć
  5. Już wszystko wiadomo. Podano przyczynę śmierci uwielbianego aktora, miał jeszcze przed sobą całe życie
  6. Szykują się ogromne grzybobrania. Znalazł 7 grzybów w 1 miejscu

Źródło: Twitter

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News