Co się dzieje z wrakiem prezydenckiego tupolewa? Wielu może być w szoku

Co się dzieje z wrakiem prezydenckiego tupolewa? Wielu może być w szoku Źródło: Wikipedia.org/Serge Serebro, Vitebsk Popular News

Smoleńsk w pamięci Polaków na zawsze będzie miejscem okropnej tragedii, która pochłonęła 96 ofiar. Politycy bardzo walczyli, aby wrak tu-154 został sprowadzony do kraju, jednak 9 lat po tym wydarzeniu nadal przebywa on w Rosji. Co się się dzieje z pozostałościami samolotu?

Smoleńsk i katastrofa, która miała tam miejsce 9 lat temu, nadal wzbudza ogromne emocje wśród Polaków. Już w 2012 roku politycy obiecywali, że odzyskają wrak tupolewa od Rosjan, jednak mimo upływu lat szczątki samolotu nadal nie dotarły do Polski. Wiele osób zastanawia się, co teraz dzieje z resztkami dowodów w tej sprawie.

Smoleńsk 9 lat po tragedii. Polacy nadal nie otrzymali wraku tupolewa

Wrak Tu-154 i jego odzyskanie zaraz po katastrofie stały się obiektem sporów między politykami, a także polskiego z rządu z Rosją. Przez wiele lat starano się o odzyskanie wraku samolotu i przetransportowanie go do kraju. Tymczasem jeszcze w zeszłym roku jeden z polityków wciąż mówił o próbach odzyskania resztek.

- Wielokrotnie wskazywaliśmy na brak podstaw do dalszego przetrzymywania wraku samolotu Tu-154 oraz czarnych skrzynek. Są one własnością Polski, a ich zwrot jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także moralnym - mówił Jacek Czaputowicz w 2018 roku.

Mimo ciągłych zapewnień polityków, że w końcu uda im się odzyskać resztki Tu-154, nadal nie ma ich w kraju. Rosja uważa, że zwróci wrak, gdy zakończy własne śledztwo. Jak na razie nie zanosi się, aby to miało stać w najbliższym czasie. Co zatem robili Rosjanie przez 9 ostatnich lat?

Losy wraku Tu-154 budzą wiele wątpliwości. Większość ruchów Rosjan jest niezrozumiała

Od momentu katastrofy wrak samolotu przebywa na terenie Rosji, a tamtejsze władze odmawiają oddania wraku już od 9 lat. Tuż po zdarzeniu wrak badał MAK, który następnie przekazał go rosyjskiej prokuraturze. 

Z kolei w 2010 roku Polska dostała donos, według którego Rosjanie mieli niszczyć dowody. Podobno cieli resztki tupolewa na kawałki, a nawet je umyli. Przez te czynności większość oryginalnych śladów, które mogłyby sporo powiedzieć o rozbiciu Tu-154, zostały bezpowrotnie usunięte w powierzchni maszyny.

Tak samo zły wpływ na materiał dowody miało pozostawienie wraku bez odpowiedniego zabezpieczenia przez kilka miesięcy po katastrofie. Wszystko przez negatywne działanie warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, deszcz oraz zmienne temperatury. 

Jesienią 2010 został okryty brezentem, a następnie postawiono wokół niego ogrodzenie, by za dwa lata stworzyć także wiatę. 3 lata późnij poczynaniami Rosjan zainteresował się Parlament Europejski, który nakazał oddanie wraku Polakom. W 2018 podobne polecenie wydała rada Europy. Jak widać, wszystkie ponaglenia były bezskuteczne.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Filip Gurłacz musiał odejść z „M jak Miłość” za karę! Co się stało?
  2. Dziennikarka TVP została zamordowana przez własną córkę. Ta zbrodnia wstrząsnęła Polską
  3. Śmieszne czy żałosne? Kaczyńska, która nigdy nie musiała pracować o strajku nauczycieli
  4. Prognoza pogody na święta może Was zaskoczyć. Nie mamy dobrych informacji
  5. Tadeusz Rydzyk pogrąża się w programie na żywo. Po tym jego "fani" oprzytomnieją?
  6. Jednym ciosem znokautowała mężczyznę na wizji. Szok w programie Kuby Wojewódzkiego

Źródło: Onet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News