Tak wyglądają groby ofiar spod Smoleńska. Poruszający widok (Zdjęcia)

Tak wyglądają groby ofiar spod Smoleńska. Poruszający widok (Zdjęcia) Źródło: youtube.com/ pomniksmolensk

Smoleńsk dziewięć lat temu był miejscem największej tragedii. 96 osób, w tym najważniejsi przedstawiciele władz państwowych i obsługa prezydenckiego samolotu zginęli w dramatycznych okolicznościach. Ich groby to miejsce rozpaczy, ale i pamięci o tamtych przykrych i ważnych dniach dla całej Polski.

Smoleńsk miał być miejscem, w którym prezydent Lech Kaczyński uczci pamięć polskich żołnierzy zabitych przez radzieckich oprawców i zakopanych w lesie katyńskim. Tuż przed uroczystością głowa państwa wraz z innymi przedstawicielami władz państwowych i obsługą statku spadła na ziemię. Tamta tragiczna chwila zjednoczyła Polaków w bólu i pamięci po tragicznie zmarłych.

Smoleńsk zjednoczył Polaków. Pogrzeby gromadziły tłumy

Po wydarzeniach tego zimnego, kwietniowego poranka, Polacy zaczęli tłumnie wychodzić na ulice i czcić pamięć poległych w tragicznych okolicznościach. Na pogrzebach zmarłych gromadziły się tłumy, a najważniejsze osoby w państwie wygłaszały wzruszające mowy.

- Rany państwa, ciężkie, dramatyczne rany mogą się zabliźnić stosunkowo łatwo dzięki procedurom demokratycznym, dzięki wspólnej trosce o to, by państwo funkcjonowało tak, jak powinno. Straszliwe rany w sercach bliskich z natury swojej zabliźniają się o wiele trudniej. Czasami nigdy nie da się tego osiągnąć. W tych szczególnych dniach byliśmy razem ze wszystkimi bliskimi, wszystkich 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Chciałbym, żeby było tak samo i dzisiaj, żeby to, ci, którzy stracili najbliższych czuli, że jesteśmy tutaj razem z nimi, współodczuwając na miarę naszych możliwości, współodczuwając ich ból, chcąc razem z nimi także przyczynić się do dobrej pamięci, która powinna pozostać po wszystkich, którzy zginęli siedem miesięcy temu pod Smoleńskiem - mówił prezydent Bronisław Komorowski w trakcie odsłonięcia pomnika Katastrofy Smoleńskiej na Powązkach.

Pomnik smoleński nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie upamiętnieni zostali zmarli. Ich prywatne nagrobki są miejscem prawdziwej zadumy.

Groby zmarłych w Smoleńsku są odwiedzane po dziś

Pomimo upłynięcia 9 lat od dramatycznej tragedii, pamięć po ludziach, którzy zginęli w trakcie wykonywania służby państwowej, nie zniknęła. Na nagrobkach zmarłych nadal możemy zauważyć pełno kwiatów, zniczy i ludzi, którzy nawet nie znając personalnie zmarłych, oddają im hołd.

Dzisiaj, w rocznicę 9 lat po tej wielkiej tragedii także nie zabraknie odwiedzających, którzy nie powstrzymają łez widząc nagrobki ludzi, którzy zginęli, reprezentując Polskę.

 

Smoleńsk

  1. DRAMAT w M jak Miłość! Aktor wyrzucony z obsady za skandaliczne zachowanie
  2. Znana dziennikarka TVP została zamordowana przez swoją córkę. Ciało poćwiartowała na tysiąc kawałków. Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską
  3. Śmieszne czy żałosne? Kaczyńska, która nigdy nie musiała pracować o strajku nauczycieli
  4. Prognoza pogody na święta może Was zaskoczyć. Nie mamy dobrych informacji
  5. Tadeusz Rydzyk pogrąża się w programie na żywo. Po tym jego "fani" oprzytomnieją?
  6. Jednym ciosem znokautowała mężczyznę na wizji. Szok w programie Kuby Wojewódzkiego

 

źródło: Fakt

Następny artykuł