Smog w Polsce zabija powoli. Nie lekceważ go
Wiadomości Pikio - 3 Stycznia 2019

Smog w Polsce zabija powoli. Nie lekceważ go

Smog w Polsce jest zjawiskiem, o którym głośno zrobiło się stosunkowo niedawno. Choć jego obecność jest nagłaśniana a skutki zdrowotne wyjaśniane, wygląda na to, że nadal nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie za sobą niesie. A jest ono większe, niż nam się wydaje.

Smog w Polsce jest zjawiskiem, o którym mówi się od niedawna. Jednak konsekwencje zanieczyszczenia powietrza zbierają żniwo już od wielu lat. W samym 2010 roku na skutek samego, wywołanego przez nie raka płuc, na świecie zmarło około 230 tys. osób.

Smog w Polsce. Jakie są konsekwencje?

W sumie przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza mogło być nawet 7 milionów. Lista schorzeń, do których przyczynia się smog jest bardzo długa. Wśród nich, na pierwszym miejscu wymienić należy te, związane z układem oddechowym. Smog wpływać może również na wyższą zapadalność na choroby układu krążenia. Ponadto zawarte w nim związki chemiczne mogą uczulać i powodować astmę. Smog szczególnie niekorzystnie wpływa na najmłodszych. Lekarze potwierdzają jego wpływ na zmniejszenie masy urodzeniowej noworodków.

Jaka jest skala problemu Polsce?

Smog w Polsce jest szczególnie dużym problemem. Przodujemy w europejskich rankingach zanieczyszczenia powietrza. W rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, Polska zajmuje aż 36 miejsc. Pod tym kątem porównać się możemy jedynie do Bułgarii, którą i tak pozostawiamy daleko w tyle. A skąd właściwie bierze się smog? W Polsce jednym z głównych czynników, wpływających na zanieczyszczenie powietrza jest proceder palenia śmieci. Pozostaje on obwarowany bardzo niskimi karami. Swoje robi również ogrzewanie domów kotłami na węgiel. Większość z nich cechują bardzo złe parametry emisji. W Polsce nadal brakuje odpowiedniej presji społecznej oraz regulacji, pozwalających na niwelowanie problemu. Jeżeli nie podejmiemy stanowczych kroków, będzie tylko gorzej.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Prezes TVP zapadł się pod ziemię! Tego nagrania Kurski będzie się wstydzić do końca życia
  2. Tadeusz Rydzyk wchodzi do polityki! Co uważają o tym Polacy?
  3. Co można kupić za 4 mln zł? Kuriozalny wydatek MON
  4. Służba Ochrony Państwa nie zdała egzaminu? Cała prawda o kolizjach
 
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News