Trująca chmura nad całą Polską! Uważajcie na siebie

Trująca chmura nad całą Polską! Uważajcie na siebie

Smog znowu atakuje! Europa pilnuje zanieczyszczeń, a nad Polską normy jakości znowu zostały przekroczone. Oficjalnie portale mówią o "dostatecznym" bądź "umiarkowanym" zanieczyszczeniu powietrza. KAS mówi wprost - to wprowadzanie ludzi w błąd.

Smog jest wynikiem zmieszania z powietrzem spalin oraz dymu. Rozpoczęty niedawno sezon grzewczy sprzyja pogarszaniu się jakości powietrza. Używanie nieodpowiednich materiałów ogrzewniczych, brak filtrów kominowych czy spalanie śmieci sprawiają, że powietrze, którym oddychamy zawiera wiele trujących związków chemicznych i metali ciężkich. Norma dobowa zanieczyszczeń powietrza wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, jednak w Krakowie odnotowano ich 140. Urząd miasta wydał pierwszy stopień zanieczyszczeniem powietrza mimo tego, że normy przekroczone są blisko trzykrotnie. Urzędnicy tłumaczą się oficjalną terminologią.

Smog jest mylnie nazywany

Krakowski Alarm Smogowy mówi wprost, że jest to wprowadzanie mieszkańców w błąd. -Wielokrotnie apelowaliśmy do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o zmianę tego nazewnictwa, szczególnie przymiotnika "dostateczny" na "niekorzystny" - Anna Dworakowska z KAS skarży się na opieszałość władz. Nieodpowiednie nazewnictwo to zagrożenie dla stanu zdrowia mieszkańców. Podnosi to współczynnik zachorowań na raka wśród osób dorosłych i powoduje zachorowania na astmę i alergie u dzieci. - Główny Inspektor Ochrony Środowiska zaleca stosowanie się do zakresów, które są ogólnie przyjęte i ogólnokrajowe - mówi pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski i dodaje, że informacje prezentowane na stronie internetowej miasta są zgodne z tymi udostępnianymi na witrynie GIOŚ. - Jeżeli utrzymują nam się przez cały dzień stężenia na poziomie od 100 do 141 mikrogramów i ciągle widzimy informację, że stan powietrza jest "dostateczny", to siłą rzeczy nie niepokoi nas to, zachowujemy się tak jak zazwyczaj - tłumaczy Anna Dworakowska z KAS. - Powinniśmy unikać aktywności na zewnątrz, nie wietrzyć mieszkań - dodaje.
DALSZY CIĄG ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Wymówki urzędników

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, czyli małopolski oddział GIOŚ staje po stronie obywateli i przyznaje, że takie nazewnictwo tylko "usypia czujność". Niestety, taki stan rzeczy nazywają "niefortunnym" i tłumaczą się brakiem reakcji z góry. - Myśmy kiedyś proponowali, żeby nazwać ten stan "uciążliwym" zamiast "dostatecznego", ale to nie zostało przyjęte - mówił dla portalu Eska Ryszard Listman, pełniący funkcję zastępcy Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Krakowie. - My tego nazewnictwa nie wprowadzamy, my musimy stosować te zapisy, które nam zostały narzucone - dodał Listman.

Jak dbać o powietrze?

Jakość powietrza w naszym kraju jest skandalicznie niska. Niedawno wystartowała kampania promująca zachowania mające na celu poprawę jakości powietrza. "Wiem, Czym Oddycham" to seria spotów promujących postawy ekologiczne, którym towarzyszą akcje uświadamiające, między innymi bieg w maskach antysmogowych czy montowanie czujników antysmogowych. W akcję włącza się wielu celebrytów i influenserów.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Służby w Warszawie ostrzegają! Nie wychodźcie z domów, zamknijcie okna
  2. Polskie służby biją na alarm! Zamknijcie się w domach, sytuacja jest dramatyczna
  3. Masz taki samochód? Dostaniesz ogromną karę i stracisz dowód rejestracyjny
  4. Znaki zodiaku o ognistym temperamencie. Kto ma diabełka za skórą?
  5. Znaki zodiaku, które stworzą długi i szczęśliwy związek. Prawdziwi szczęściarze!
źródło: krakow.eska.pl Następny artykuł