To stąd wziął się smog? Wszystko przez prawny bubel

To stąd wziął się smog? Wszystko przez prawny bubel Źródło: fot: YouTube, Jacek Drofiak

Smog powstaje na skutek wielu czynników. Jednym z nich jest niska emisja z pieców starej generacji, tzw. kopciuchów. Choć w Polsce obowiązuje prawo zakazujące sprzedaży najgorszego sortu pieców, media dowodzą, że handel tzw. kopciuchami kwitnie w najlepsze.

Smog jest jednym z większych problemów i wyzwań współczesnego świata. Opanowuje zwłaszcza średnie i duże miasta, dając o sobie znać przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.

Przez piece-kopciuchy produkujemy smog. Choć prawo zakazuje sprzedaży, handel takimi kotłami kwitnie

W Polsce podjęto się już próby prawnej walki z niszczącymi nas pyłami z zanieczyszczeń. Wymieńmy w tym miejscu eko-patrole gminnych straży miejskich, uchwały antysmogowe, również ustawowy zakaz sprzedaży najtańszych pieców, tzw. kopciuchów. To wszystko jednak za mało. Ludzkie przyzwyczajenia okazują się silniejsze niż obowiązujące na papierze prawo.

"Gazeta Wyborcza" i serwis Innpoland.pl przypominają, że od wejścia w życie ustawowego zakazu sprzedaży kopciuchów mija już osiem miesięcy. Czytamy, że zakaz handlu kotłami niespełniającymi 5. klasy emisyjności obowiązuje od lipca ubiegłego roku. A już od października 2017 roku obowiązuje zakaz produkcji kotłów, które nie spełniają norm. Według prawa możemy dziś kupić jedynie piecie emitujące nie więcej niż 60 mg pyłów na metr sześcienny. W kotłach starej generacji jest to wskaźnik dziesięć razy wyższy.

Problem w tym, że oba obostrzenia... nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Polska pozostaje jednym z liderów we wskazaniach pyłów PM 2,5 i PM 10 w powietrzu w Unii Europejskiej. Normy godzinowe przekraczane są kilkukrotnie, niewiele lepsza średnia wychodzi w sezonie grzewczym w przypadku całej doby. Smog zabija nas przez długi czas...

Okazuje się, że wielu z nas nie chce odzwyczaić się od palenia śmieciami. Nie tylko nie odstępujemy od starych pieców, a kupujemy na czarnym rynku kolejne takie licząc na okazyjne ceny! Co szokujące - wszystko okazuje się zgodne z prawem.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Nie są to już kotły do produkcji ciepła, tylko nieobjęte przepisami rozporządzenia kotły do produkcji ciepłej wody użytkowej lub kotły do spalania biomasy niedrzewnej – powiedział Andrzej Guła, szef Krakowskiego Alarmu Smogowego, cytowany przez Innpoland.pl.

Są jeszcze inne "furtki" na obejście rządowego prawa. Serwis pisze o sprzedaży na eksport. Również takie rozwiązania dopuszczają obecne przepisy. To pokazuje ich rzeczywistą martwość i nieskuteczność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Martyna Wojciechowska w Playboyu. Ta sesja przeszła do historii polskiego show-biznesu
  2. Hanka Bielicka, Polacy ją uwielbiali. Na jaw wyszła jej największa tajemnica
  3. Żona Sławomira ujawnia kulisy jego odejścia z TVP. Wiemy, co się z nim teraz stanie
  4. Lara Gessler przerwała milczenie ws. swojego rozwodu. „Jestem w szoku”
  5. Chcesz przejść na dietę? Podajemy 10 zasad mądrego odchudzania

źródła: Gazeta Wyborcza, Innpoland

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News