Polskie miasta walczą ze smogiem. Dołączy do nich Warszawa?

Polskie miasta walczą ze smogiem. Dołączy do nich Warszawa? Źródło: youtube.com/ arslumenpl

Smog staje się prawdziwą zmorą w polskich miastach. Z racji tego, że zbliża się zima, duża liczba osób wciąż pali węglem. Niektóre miasta, jak Kraków, zaczęły walczyć z zanieczyszczeniem. Aktywiści z Warszawy także domagają się od miasta podjęcia odpowiednich kroków.

Smog w Warszawie odczuwalny jest w niemalże każdej dzielnicy. Według danych, około 20 tysięcy mieszkańców miasta stołecznego wciąż używa pieców węglowych, które emitują do atmosfery niebezpieczne związki. Mimo że w 2023 roku planowane są pewne ograniczenia związane ze spalaniem, to części Warszawiaków zupełnie to nie przekonuje.

Smog w Warszawie zostanie zlikwidowany w 2023 roku?

Aby petycja stworzona przez organizację Warszawy bez Smogu, Smogu Wawerskiego, Warszawskiego Alarmu Smogowego została rozpatrzona, w samym mieście musi się dużo zmienić. Dużo gospodarstw nadal używa pieców węglowych, które produkują ogromne zanieczyszczenia. Część mieszkańców stolicy wcale nie pali się do tego, aby dostosowywać się do ekologicznych trendów, ponieważ boją się, że ceny ogrzewania gazowego strasznie wpłyną na ich budżety.

- Mam piec węglowy na ekogroszek. Mogę w nim legalnie palić, a boję się, że po przejściu na gaz wzrosną rachunki. Dom jest stary – mówi Marcin, mieszkaniec osiedla Zacisze.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zakaz palenia węglem w Warszawie nie zlikwiduje problemu?

Zdaniem warszawskiego ratusza, wprowadzenie ograniczeń i próby prawnego rozwiązania problemu nie przyniosą żadnych rezultatów, ponieważ aby propozycje były wydajne i żeby rzeczywiście ekologiczne starania miały rację bytu, na zmiany muszą postawić także podwarszawskie gminy. Mieszkańcy miejscowości pod Warszawą nie mają rozwiniętych programów ekologicznych, więc stają się głównym eksporterem zanieczyszczeń do Warszawy.

Dzisiaj grzeje: 1. Udawali śmierć własnego dziecka, by wzbudzić współczucie. Zapomnieli o jednym ważnym szczególe
2. Ślad po niej zaginął po wybuchu wielkiej afery. Są doniesienia o Jolancie Pieńkowskiej

- Zakaz palenia węgla wprowadzony wyłącznie na terenie miasta nie zlikwiduje problemu smogu. Do regionu objętego restrykcyjną uchwałą musiałyby dołączyć gminy ościenne, z których napływają zanieczyszczenia - mówi Justyna Glusman, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni z warszawskiego ratusza. 

Wygląda więc na to, że problem jest o wiele poważniejszy, niż można by było sądzić. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zaniepokojeni goście zgłosili, że z pokoju obok dochodzą dziwne dźwięki. Gdy pracownik zajrzał do środka niemal zemdlał
  2. Genialny przepis na rosół po staropolsku według sekretnej receptury naszych babć. Zawiera sekretny składnik, dzięki niemu smak jest rewelacyjny
  3. Dziecko pomagało pochować zamordowanego tatę. Nagle powiedziało jedno słowo, które ścięło z nóg wszystkich żałobników
  4. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  5. TRAGICZNE wieści dla kierowców. Fiskus zabierze wielką część wypłaty z polisy

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News