Jak ograniczyć niszczycielski wpływ smogu na swoje zdrowie? Naukowcy dają konkretne wytyczne

Jak ograniczyć niszczycielski wpływ smogu na swoje zdrowie? Naukowcy dają konkretne wytyczne Źródło: .

Jak ograniczyć smog? Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć wielu Polaków. Zdaniem naukowców należy nauczyć ich odpowiednich wzorców i nakłonić do wprowadzenia właściwych zmian we własnych domach. Wszystkie porady mogą przyczynić się znacząco do poprawy naszego zdrowia.

Smog jest jednym z największych niebezpieczeństw XXI wieku. Co roku z powodu nieczystości w powietrzu wiele osób choruje na raka i zmaga się z dolegliwościami dróg oddechowych. Jak się okazuje, wystarczy zrobić naprawdę niewiele, aby pozbyć się problemów wywoływanych przez zanieczyszczenia.

Smog da się stanowczo ograniczyć. Wystarczy kilka prostych metod

Aby Polacy zaczęli czuć się lepiej, powinni na samym początku zacząć od wymienienia pieców na nowe. Te starsze emitują w przestrzeni domowej dużo niezdrowych zanieczyszczeń. Ważne jest też to, aby pamiętać o wentylowaniu pomieszczeń, a także zadbać o oczyszczacze powietrza.

- Należy mieć jakieś oczyszczacze powietrza, najlepiej takie, które są połączone z wentylacją. Nie można też całkowicie zamykać okien, niektórzy na zimę nawet zaklejają taśmą. To może prowadzić do innych chorób, np. do astmy. Nie chodzi o to, żeby się całkowicie schować. Nie ma takiej ucieczki przed smogiem. Przede wszystkim trzeba nauczyć ludzi prawidłowo palić w piecach - kopciuchach do czasu, aż tego nie wymienią, czyli jakieś 10 lat. Nie możemy czekać i się dusić w tym czasie, tylko nauczyć ludzi palić i tego dopilnować, by palili prawidłowo - mówi Krzysztof Woźniak, członek Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Odpowiednie spalanie pomoże w ochronie zdrowia

Zdaniem Krzysztofa Woźniaka, Polacy często emitują do atmosfery zanieczyszczenia z powodu złego używania pieców i nieprawidłowego przeprowadzania spalania. Osoby zainteresowane poprawą swojego zdrowia powinny się zgłosić do kominiarza, który pokaże im, jak właściwie postępować.

Dzisiaj grzeje: 1. Pan młody dla żartu powiedział przed ołtarzem "nie". Nie mógł przewidzieć piekła, jakie rozpętał
2. Przerażające doniesienia! Dwie polskie gminy pilnie postawione na nogi, w akcji ratunkowej najnowocześniejszy policyjny śmigłowiec

- Mówimy o spalaniu prawidłowym, nazywanym współprądowym, czyli w piecach górnego spalania od góry, a w piecach dolnego spalania od dołu. Jeśli ktoś nie wie, jaki piec ma, trzeba zgłosić się do kominiarza i wyjaśni, jak w nim należy palić. W tych piecach, których jest najwięcej w Tarnowie, to jest to spalanie od góry, ale są też piece, gdzie należy palić od dołu. Po prostu chodzi o to, żeby nigdy nie wrzucać paliwa w piecu górnego spalania na wierzch. Jest jeszcze taki sposób - podkładać z boku, czyli żar przesuwać na koniec, a nowe paliwo dosuwać z boku - mówi Woźniak.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Masz auto z instalacją gazową? Czeka cię bardzo niemiła niespodzianka
  2. Jerzy Owsiak nagłaśnia tragedię w jednym z polskich szpitali. Rusza na pomoc
  3. Mama poszła na szkolny występ syna. Gdy wyszedł na scenę, nauczyciel nagle rzucił się w jego kierunku, niezwykle przejmujące sceny
  4. Weszła do domu i zobaczyła krew na podłodze. Nagranie z ukrytej kamery pokazało wstrząsającą prawdę, musiała od razu działać
  5. Po 65 latach małżeństwa żona błagała męża, by ją zabił. Podjął decyzję, straszny zaskakujący finał

źródło: Radio RDN 

Następny artykuł