Każdy może przyczynić się do walki ze smogiem. Wyjaśniamy jak

Każdy może przyczynić się do walki ze smogiem. Wyjaśniamy jak Źródło: .

Smog to poważny problem. Co roku, szczególnie w okresie zimowym, gdy zaczyna się sezon grzewczy, nad polskimi miastami niebo zmienia kolor na szary. Jak temu zapobiec? Okazuje się, że wpłynąć na to może każdy z nas.

Smog to cichy zabójca i od dawna wiadomo, że należy zrobić wszystko, co możliwe, by walczyć z zanieczyszczeniami powietrza, które przyczyniają się do jego powstawania. Co jednak można w tym celu zrobić? Na to pytanie odpowiada prof. Artur Badyda, który ma szerokie doświadczenie w zakresie nauki o procesach zarządzania ochroną środowiska.

Przyczyny smogu w Polsce

Powszechnie uważa się, że za powstający co roku w sezonie grzewczym smog odpowiadają przemysł i transport. Mieszkańcy umywają ręce i często nie dbają ani o jakość paliw, które spalają w swoich piecach, ani o nowoczesność instalacji, które służą im do ogrzewania domów. Tymczasem ze statystyk jasno wynika, że w Polsce już dawno uporaliśmy się ze znaczną częścią zanieczyszczeń pochodzących z przemysłu czy energetyki zawodowej.

Takiego spadku emisji nie da się jednak zanotować w przypadku gospodarstw domowych. Dobrym przykładem są tu np. pyły PM2,5. Udział sektora komunalno-bytowego w ich emisji to 54%, podczas gdy transport, energetyka i przemysł pozostają daleko w tyle. Sytuacja ta wyglądała odwrotnie jeszcze 30 lat temu, ale teraz to na Polakach spoczywa obowiązek dbania o zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Smog nie jest problemem od dziś

Ponadto, jak zauważa prof. Badyda, termin "smog" pojawił się już "w 1905 roku - a więc problem dostrzeżono już ponad 100 lat temu. A i w XIX w. odnotowano to zjawisko, choć jeszcze nie było na niego nazwy. Włóżmy między bajki stwierdzenie, że kiedyś nie było smogu".

Przede wszystkim należy zrozumieć, że powstanie smogu zależy od wielu czynników. Nie tylko składa się na niego wiele różnych typów zanieczyszczeń, lecz także muszą być spełnione są szczególne warunki meteorologiczne i topograficzne, aby się utworzył. Trzeba też zaznaczyć, że głównym jego składnikiem jest pył zawieszony. On zaś powstaje z tego, co emitują gospodarstwa domowe, a przede wszystkim ze spalania węgla, dla którego istnieje "czystsza" alternatywa - tzw. "błękitny węgiel", Nie może być on jednak traktowany jako paliwo docelowe.

Zapobieganie smogowi

Doskonałą ideą do walki ze smogiem wydaje się Program Czyste Powietrze, ale jego realizacja pozostawia wiele do życzenia. Samorządowcy podjęli już jednak starania, by zarządzanie środkami przeznaczonymi na ochronę środowiska odbywało się na poziomie gminnym. Celem tych działań jest to, aby więcej osób składało wniosek o wymianę palenisk - właśnie w ten sposób możemy walczyć ze szkodliwymi zanieczyszczeniami. 

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiany aktor "M jak Miłość" zmarł na raka trzustki. Wiadomość o jego śmierci zszokowała fanów
2. Przerażający widok. Ludzie aż przystawali, widząc, jak teraz wygląda "Walduś z Kiepskich"

Prof. Badyda jest nastawiony optymistycznie, choć zaznacza, że nie obejdzie się bez zaostrzenia przepisów prawnych i dodaje, że na poziomie województw zostały już wprowadzone w kilku miejscach ustawy antysmogowe. To jednak nie wystarczy. Na dłuższą metę należy zrezygnować ze spalania paliw stałych, a skupić się na odnawialnych źródłach energii i paliwach gazowych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polacy TRACĄ 500 plus na każde dziecko. Sytuacja będzie się tylko pogarszać
  2. 13. emerytury nie zostaną wypłacone? Przykre doniesienia
  3. Najbardziej soczyste i najzdrowsze kotlety mielone na świecie. Z piekarnika, rewolucyjny przepis
  4. Odkrył tajemne drzwi w piwnicy. Jego ciało zaczęło drżeć na widok sceny jak z horroru, od razu złapał za kamerę
  5. Chińskie znaki zodiaku deklasują tradycyjne. Ujawniają całą prawdę o przyszłości każdego

Źródło: Onet

Następny artykuł