7 milionów ludzi rocznie umiera, choć można tego uniknąć. Ujawniono statystyki dotyczące smogu, włos się jeży na głowie

7 milionów ludzi rocznie umiera, choć można tego uniknąć. Ujawniono statystyki dotyczące smogu, włos się jeży na głowie Źródło: screen youtube.com

Smog jest przyczyną śmierci 7 milionów ludzi rocznie. Obecnie zanieczyszczenia środowiska są ogromnym problemem społecznym, chociaż można temu zapobiec. Opublikowano przerażające statystyki.

Smog staje się coraz poważniejszym problemem. Żyjemy w świecie pełnym wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i skażeń środowiska, a zewsząd zasypują nas odpadki, których usuwanie staje się coraz trudniejsze. Podobnie rzecz ma się z jakością wdychanego przez nas powietrza. Okazuje się, że nigdy jeszcze nie było ono tak brudne. Spaliny z samochodów, przemysł, dym z kominów - szczególnie w sezonie grzewczym - to główne powody pogorszenia się sytuacji, zwłaszcza w miastach. 

Smog pod kontrolą

W celu obserwacji bieżącej jakości powietrza na naszej planecie, powstał specjalny europejski program o nazwie Copernicus, dzięki któremu mamy dostęp do szeregu narzędzi ułatwiających życie. Jednym z nich jest aplikacja pozwalająca planować aktywność fizyczną w mieście, uzależniając ją od aktualnego stanu skażenia powietrza w danym miejscu.

Wszystko to jest możliwe dzięki usłudze Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), która monitoruje, raportuje i prognozuje jakość powietrza. Jest także pomocna w dostosowywaniu się do zachodzących w środowisku zmian i niwelowaniu skutków zanieczyszczeń powodujących m.in. smog. W tym celu wykorzystuje dane z satelity Sentinel-5P przeznaczonego do monitorowania atmosfery.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pomoc dla aktywnych w mieście

Smog wywołany zanieczyszczeniami powietrza, szczególnie w miastach, jest przyczyną różnego rodzaju chorób: serca, płuc, układu pokarmowego, udarów mózgu, a nawet nowotworów. Teraz na ten temat opublikowano przerażające statystyki. Według danych dostarczonych przez Światową Organizację Zdrowia 9 na 10 mieszkańców Ziemi oddycha zanieczyszczonym powietrzem, co jest przyczyną śmierci nawet 7 milionów ludzi rocznie. Szacuje się, że do 2050 roku smog i inne zjawiska wywołane zanieczyszczeniami powietrza będą największym zagrożeniem dla środowiska, z jakim do tej pory mieliśmy do czynienia.

Dlatego dla uprawiających sport w dużych miastach, gdzie sytuacja ze smogiem jest najgorsza, naukowcy z Uniwersytetu w Leicester chcą stworzyć mobilną aplikację, mającą wykorzystywać dane satelitarne w celu przedstawiania na mapie poziomu zanieczyszczenia powietrza. Dzięki niej dowiemy się nie tylko o warunkach na zewnątrz, lecz także - jeśli planujemy dłuższy spacer lub trening - znajdziemy w niej podpowiedź dotyczącą najmniej zanieczyszczonej trasy.

Dzisiaj grzeje: 1. Legendarna polska piosenkarka zmarła na glejaka. Wstrząsające słowa męża

2. Tysiące Polaków w żałobie, nie żyje legendarny muzyk. Jego utwory od lat inspirowały młodych wykonawców

Satelity w walce ze smogiem

Obecnie, ze względu na wysoki współczynnik śmiertelności z powodu smogu, bardzo ważne stało się kontrolowanie jakości powietrza za pomocą specjalistycznych narzędzi. Pochodzące z satelitów dane dotyczące zanieczyszczeń atmosfery ułatwią pracę nie tylko naukowcom, lecz także administracji publicznej i samorządowej. Dzięki temu, gdy poziom skażenia znacznie wzrośnie, władze będą mogły podjąć odpowiednie kroki i np. zamknąć placówki oświatowe.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Miliony Polaków w 2020 dostanie PODWYŻKĘ. Ty też możesz się wzbogacić
  2. Michał Szpak pokazał BRATA! To takie CIACHO, że fanom opadły szczęki
  3. Tata panny młodej zmarł na krótko przed ślubem. Wymyśliła przerażający sposób, żeby mimo to zabrać go ze sobą, włos jeży się na głowie
  4. Sprzedała auto brata na złomie. 65 lat później jego syn sprawił, że zalał się łzami
  5. Jedna z najpiękniejszych Polek, Edyta Węgiel, mama Roksany wkrótce urodzi. Wybrała prastare zapomniane imię dla dziecka


źródło: gazeta pomorska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News