Jak się bronić przed smogiem? Konsekwencje mogą być opłakane

Jak się bronić przed smogiem? Konsekwencje mogą być opłakane Źródło: youtube.com/Jacek Drofiak

Smog to niebezpieczne zjawisko nasilające się w okresie jesiennym. Powietrze zmieszane z dymem i spalinami, które zawierają rakotwórcze związki, to przekleństwo dla organizmu. Należy być świadomym, co może zwiększyć nasz komfort, a także zmniejszyć ryzyko zachorowań.

Smog to przykre zjawisko, które najczęściej odczuwają osoby mieszkające w dużych miastach. To nie tylko kaszel i uczucie duszności, kiedy wychodzimy rano z domu - "mgła" ma prawdziwie niszczycielskie właściwości.

Co może nam się stać przez smog?

Zjawisko to ma ogromny wpływ na zdrowie. Aby to sobie uświadomić, wystarczy stwierdzenie, że organizm osoby niepalącej po przebywaniu w smogu jest w stanie jak po wypaleniu kilku papierosów. Powietrze miesza się z dymem i trującymi spalinami, przez co wygląda jak szara mgła. Na zdrowie negatywnie wpływają zawarte w nim cząsteczki: tlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, a także cząsteczki stałe - PM10 lub PM2,5.

Konsekwencje wdychania smogu są przerażające: uszkodzenia i nowotwory płuc, podniesione ciśnienie krwi, zwężenie naczyń krwionośnych i dróg oddechowych, ryzyko zawału serca i udaru mózgu, zaburzanie rozwoju płodu u ciężarnych, niedotlenienia czy uszkodzenia mózgu, nerwów, kości, układu krwiotwórczego i odpornościowego, a nawet nerek oraz narządów rozrodczych. 

Jak choć w małym stopniu sobie pomóc?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Smog ma największy wpływ na osoby mające problemy z sercem, krążeniowe i oddechowe, a także na dzieci, ciężarne kobiety i starszych ludzi. Tak naprawdę nie da się zrobić nic, co całkowicie uchroni nasze zdrowie przed przykrymi skutkami trujących związków unoszących się w powietrzu. Można jednak znacząco zmniejszyć ryzyko. Przede wszystkim należy obserwować alerty smogowe i stan jakości powietrza - na przykład dzięki internetowi.

Dzisiaj grzeje: 1. Dziewczyna chciała zrobić zdjęcia dla chłopaka. Aparat uchwyci PRZERAŻAJĄCĄ postać za jej plecami
2. Prawo i Sprawiedliwość i wielu Polaków właśnie pogrążyło się w żałobie. Najgorsze doniesienia ze szpitala, nie żyje Stefan Strzałkowski

Na pewno pomoże też picie dużej ilości płynów - około 3 litry dziennie powinny wystarczyć. Do diety oprócz zwiększonej ilości wody warto włączyć produkty zawierające dużo składników odżywczych, a zwłaszcza w witaminy A, C i E oraz selenu - lub zażywać ich suplementy. Podczas smogu kategorycznie nie wolno otwierać okien. Bycie bezpiecznym we własnych czterech ścianach umożliwią też domowe oczyszczacze powietrza. Niewskazane jest przebywanie na zewnątrz w godzinach szczytu, a jeśli już musimy to zrobić, warto kupić i nosić maseczkę antysmogową oraz nie poruszać się zatłoczonymi przez auta ulicami.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Za zakupy Niemczech możesz zapłacić WYSOKĄ karę. Rząd wprowadził surowy zakaz
  2. Emilia Krakowska zachwycała jako Jagna w ''Chłopach''. Dziś ma 79 lat. Nie uwierzycie jak wygląda
  3. Doniesienia są druzgocące. Nie żyje polski dziennikarz
  4. 3-dni po strasznej śmierci 6-latki mama zajrzała do szafki dziewczyny. Znalezisko ścięło ją z nóg
  5. Kierowcę ogarnęła wściekłość po wypadku. Nagle zalał się łzami pojmując co leży na asfalcie

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł