Wstrząsające dane. Odnotowano najwyższą śmiertelność z powodu grypy od 5 lat.

Wstrząsające dane. Odnotowano najwyższą śmiertelność z powodu grypy od 5 lat. Źródło: Pixnio.com/Doug Jordan

Grypa, chociaż uchodzi za chorobę bardzo niegroźną, w rzeczywistości niesie za sobą poważne konsekwencje. NIZP - PZH odnotował największą liczbę zgonów z powodu schorzenia od 5 lat. Najbardziej narażone są osoby starsze. Czy mamy się czego obawiać? Kto może liczyć na refundowane szczepienia?

Grypa to choroba bardzo powszechna, na dodatek wirus ją wywołujący jest najszybciej mutującym na świecie. Narodowy Zakład Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w ostatnim sezonie odnotował rekordową liczbę zgonów na grypę oraz jej powikłania od 5 lat. Jednocześnie liczba zachorowań maleje.

Grypa - kto powinien się jej obawiać?

Grupą społeczną najbardziej narażoną na zachorowania są seniorzy po 60 roku życia, dla których wyjątkowo niebezpieczne są powikłania pogrypowe. Eksperci nawołują do szczepień również znajdujące się w grupie ryzyka dzieci i kobiety ciężarne oraz osoby chore na cukrzycę i leczące się przewlekle. Osoby z grupy ryzyka są dużo bardziej narażone na wystąpienie powikłań pochorobowych, a skuteczność szczepień wynosi aż 60-90%. Dlatego Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wyszedł z inicjatywą wprowadzenia darmowych szczepień przeciwko grypie dla osób po 75 roku życia.

Ile osób zmarło i dlaczego?

W ostatnim sezonie z powodu grypy i spowodowanych nią powikłań zmarły 143 osoby. Jednocześnie liczba zachorowań zmalała o 18%. Powodem takiej ilości zgonów jest głównie fakt, iż obecnie za niespełna 78% zachorowań odpowiedzialny jest wirus A/H1N1, który powoduje bardzo ciężkie powikłania, szczególnie niebezpieczne dla seniorów. Dlaczego? Większość osób po 70 roku życia choruje przewlekle, przyjmując przy tym leki osłabiające ich odporność. Seniorzy zdając sobie sprawę z zagrożeń, które niesie zachorowanie na grypę, korzystają z refundowanych w 50% szczepionek dla osób powyżej 65 roku życia, jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie nawet na taki wydatek.

Czym jest Program Zwalczania Grypy?

Jest to niezależna inicjatywa społeczna mająca na celu zwiększenie świadomości o przebiegu grypy, zagrożeniach jakie ze sobą niesie, jej powikłaniach oraz szczepionkach. Podczas tegorocznej debaty Flu Meeting eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wystąpili z apelem o rozszerzenie zakresu refundacji szczepionek przeciwgrypowych dla osób powyżej 75 roku życia. Stwierdzili, że to w sposób znaczny obniży liczbę zgonów spowodowanych zachorowaniami na grypę oraz obniży wydatki na opiekę szpitalną.

- Seniorzy nie tylko są o wiele bardziej narażeni na pogrypowe powikłania, ale też sam przebieg choroby jest u nich o wiele cięższy w porównaniu do osób młodszych. Często słyszymy o tzw. przechorowaniu grypy, które w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Ze względu na częste komplikacje pogrypowe, znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zarażeniom wirusem grypy - stwierdził prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Źródło: Poradnik Zdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News