Cierpiąca na stwardnienie zanikowe boczne kobieta zorganizowała nietypowe przyjęcie. 41-letnia artystka chciała podczas imprezy pożegnać na zawsze wszystkich przyjaciół i najbliższych, ponieważ na końcu wydarzenia odebrała sobie życie. To historia Betsy Davis. 

Mieszkającej w południowej Kalifornii kobiecie w 2013 roku wystawiono diagnozę, która wywróciła jej życie do górny nogami. Betsy dowiedziała się wtedy, że cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Choroba miała powoli doprowadzać do zaniku jej mięśni, a w końcu uduszenia poprzez paraliż mięśni oddechowych.

Po prawie trzech latach walki z chorobą, Betsy zdecydowała, że chce odejść z tego świata. Kobieta zaplanowała więc imprezę dla 30 najbliższych jej osób – przyjaciół i rodziny – z całych Stanów Zjednoczonych. Przyjęcie miało być jej ostatnim. Na jego końcu zaplanowała bowiem popełnienie wspomaganego samobójstwa.

W rozesłanych do uczestników zaproszeniach informowała o tym, że impreza potrwa przez dwa dni jednego z lipcowych weekendów. Poinformowała wszystkich, co ma zamiar zrobić na końcu przyjęcia i ustanowiła w związku z tym jedną najważniejszą zasadę: nikt nie mógł płakać na jej oczach. Artystka chciała z imprezy utworzyć swój „ostatni performance”.

Przez dwa dni Betsy wraz z przyjaciółmi oglądała swoje ulubione filmy, słuchała ich żartów i muzyki, którą grali dla niej na instrumentach. Z kolei 41-latka cały czas leżała na swoim  wózku elektrycznym, a jej słowa musieli tłumaczyć asystujący jej pielęgniarze. Przez chorobę jej mowa stała się bardzo niewyraźna, a jej ruchy zostały prawie całkowicie ograniczone.

„W tle pięknej zabawy, uśmiechu i śmiechów, które przeżywaliśmy, była wiedza o tym, co nadejdzie z końcem weekendu” – powiedział przyjaciel Betsy, Niels Alpert.

W niedzielny wieczór, wszyscy uczestnicy imprezy zrobili sobie wspólne zdjęcie razem z Betsy. Następnie kobieta pożegnała wszystkich i udała się wraz z lekarzem, masażystą, pielęgniarzem i swoją siostrą na jedno ze wzgórz nieopodal domu. Tam oglądając ostatni zachód słońca przyjęła śmiertelną dawkę leków. Kilka godzin później już nie żyła.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: littlethings.com
pt

...

Zobacz również