Tomasz Mackiewicz wraz ze swoją towarzyszką, Francuzką Elisabeth Revol około tygodnia temu utknął pod szczytem góry Nanga Parbat w Pakistanie. Heroiczna akcja ratunkowa pozwoliła jedynie na ewakuację himalaistki, co oznacza, że Polak pozostawiony został na wysokości 7200 m n. p. m. Teraz śmierć Mackiewicza zostanie zbadana przez rządową komisję.

Koniec zeszłego miesiąca stanął pod znakiem dramatu Tomasza Mackiewicza, który zginął podczas próby zimowego zdobycia Nanga Parbat. Błyskawiczna reakcja polskiej dyplomacji pozwoliła na zorganizowanie akcji ratunkowej, w której udział wzięli polscy wspinacze, przygotowujący się do pierwszego zimowego zdobycia drugiej co do wysokości góry świata, K2.

ZOBACZ TAKŻE: Halucynacje na Nanga Parbat. Oto co zobaczyli Revol i Tomek

Ekspresowe tempo, w jakim Adam Bielecki i Denis Urubko pokonali ponad kilometr niemalże pionowej ściany, wzbudził podziw całego świata i wlał nadzieję w serca rodziny Tomasza Mackiewicza. Niestety warunki pogodowe nie pozwoliły na ściągnięcie z góry Polaka, który pozostanie na niej najprawdopodobniej na zawsze.

Eksperci i media uruchomiły machinę spekulacji na temat powodów i okoliczności tragedii. Podważona została nawet relacja samej uratowanej Revol. Teraz do wyjaśnienia całego zajścia stworzono specjalną komisję.

ZOBACZ TAKŻE: Niewidomy muzyk napisał piosenkę o bohaterach z Nanga Parbat!

Rząd zbada śmierć Mackiewicza

Sprawę śmierci Tomasza Mackiewicza wyjaśnić postanowił rząd Islamskiej Republiki Pakistanu. To w końcu na jej terenie doszło do dramatu. Nanga Parbat jest częścią łańcucha górskiego Karakorum, a ten w prowincji Gilgit-Baltistan.

ZOBACZ TAKŻE: Wstyd na cały świat! Na jaw wyszło skandaliczne zachowanie Francuzów

To właśnie jego sekretarz, dr Kazim Niaz wyszedł z inicjatywą, którą przekazał w górę struktur państwa. Jak podają miejscowe media.

Sekretarz główny regionu Gilgit Baltistan Dr. Kazim Niaz zwraca wysoką uwagę na nieszczęśliwy incydent na Nanga Parbat. Pani Revol i Tomasz Mackiewicz wspinali się na Nanga Parbat, nazywaną „Zabójczą Górą”, gdy w piątek utknęli na wysokości 7400 m – donoszą pakistańskie media.

ZOBACZ TAKŻE: Revol: „Media kłamią, Mackiewicz nadal ŻYJE”

Raport w sprawie przygotowuje już sekretarz turystyki rejonu, a także przedstawi osiągnięcia śledztwa w tej sprawie. Tomasz Mackiewicz wciąż pozostaje oficjalnie uznany za zaginione. Zdaniem ekspertów jednak nie ma szans na przeżycie tak długo.

źródło: onet.pl

Czy Robert Biedroń nadaje się na prezydenta Polski?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Dlaczego Mackiewicz zaczął się wspinać? 10 nieznanych faktów z jego życia

Znani Polacy, którzy przegrali walkę z rakiem [ZDJĘCIA]

loading...

Zobacz również