Śmierć I. Tokarczuk wstrząsnęła Polską. Nawet Benedykt XVI złożył kondolencje

Śmierć I. Tokarczuk wstrząsnęła Polską. Nawet Benedykt XVI złożył kondolencje

Ta śmierć wstrząsnęła całą Polską. Nawet papież emeryt, Benedykt XVI złożył oficjalne kondolencję. I. Tokarczuk na długo zapisze się w pamięci wszystkich rodaków. 

Abp. Ignacy Tokarczuk otrzymał nawet miano "biskupa niezłomnego", a to z uwagi na jego działalność z okresu PRL. Sam papież Benedykt XVI złożył kondolencje po jego śmierci. Polacy byli wstrząśnięci.

Abp. Tokarczuk pozostanie niezapomniany

W latach 1965-1993 był metropolitą przemyskim. Mszy świętej, na której go żegnano, przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, wielki przyjaciel papieża Jana Pawła II. Benedykt XVI w telegramie, który przysłał po śmierci abp. Tokarczuka, podkreślał, że przejdzie on do historii jako "gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych w trudnych czasach komunistycznego reżimu". Arcybiskup odszedł spokojnie, w swoim mieszkaniu w Domu Biskupim. Do jego trumny włożono m.in. ziemię z rodzinnych Łubianek oraz mały krzyżyk, który abp Tokarczuk trzymał w dłoniach odprawiając prywatnie nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wszystkich w tych dniach wzruszenie ściskało za gardło. Uroczystość pogrzebowa zgromadziła ok. 3,5 tys. wiernych oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Każdy chciał po raz ostatni oddać hołd wielkiemu biskupowi. Byli mu wdzięczni za to, że nie bał się pozostawać przez laty największym wrogiem ustroju komunistycznego. Za życia zdążył otrzymać Order Orła Białego - najwyższe odznaczenie państwowe w RP, które 3 maja 2006 r. wręczył mu prezydent Lech Kaczyński.
Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.Najlepsze newsy dnia:

  1. Anna Mucha zszokowała fanów! Nie mogą uwierzyć, że naprawdę to zrobiła
  2. Wreszcie! Szpak zrobił rzecz, o którą błagano go od 3 lat
  3. Franciszek nie ma litości dla ludzi, którzy zrobili to w Kościele. Nazywa ich ZDRAJCAMI
  4. Syn słynnego muzyka ciężko chory. Ojciec nie chce go znać: „Złe i popie*dolone dziecko”
  5. Zaskakujące wyznanie Lewandowskiej. „Pomagał nam Caritas”
Źródło: m.deon.pl Następny artykuł