Słynny lek wycofany ze wszystkich aptek w Polsce! ZABIJA, pod żadnym pozorem tego nie bierz

Słynny lek wycofany ze wszystkich aptek w Polsce! ZABIJA, pod żadnym pozorem tego nie bierz

Wczorajsza ,,Gazeta Wyborcza" podała szokujące informacje. Lek produkowany przez Polfę Tarchomin doprowadził do śmierci dwóch Wietnamczyków. Co ważne władze spółki przyznają, że lek został zanieczyszczony. Dzisiaj wycofano go ze wszystkich aptek w kraju. 

Lek, o którym mowa to Tarcefoksym, czyli antybiotyk stosowany głównie przy leczeniu zakażeń dróg moczowych, dolnych dróg oddechowych czy jamy brzusznej. Większa część produkowanego środka trafia na rynek azjatycki, głównie do Wietnamu. Działająca tam Agencja ds. Leków (DAV) w ubiegłym roku odnotowała aż 43 przypadki niewłaściwego działania tego antybiotyku.

Zabija

Jak podaje ,,GW" 22 kwietnia 2016 roku zmarł pacjent, któremu podano ten antybiotyk a już 5 dni później w podobny sposób zmarła 76-letnia kobieta, dlatego DAV poinformował krajowego producenta o niepożądanym działaniu Tarcefoksymu. Pracownicy Polfy udali się więc do Wietnamu i rzeczywiście podczas badań udowodnili, że po rozpuszczeniu środka zanieczyszczenia są bardzo dobrze widoczne. ,,Gazeta Wyborcza" pisze również, że producent leku, chcąc za wszelką cenę uniknąć skandalu dał importerom z Wietnamu w formie upustów odszkodowanie w wysokości 3 mln zł. Następnie testy przeprowadzono ponownie i o dziwo wykazały one, że środek nie jest zanieczyszczony a poprzednie ,,zanieczyszczenia" okazały się być zwykłymi pęcherzykami powietrza. Lek został później przebadany ponownie przez Narodowy Instytut Leków a ten podał, że w każdej z trzech serii przebadanych próbek „zaobserwowano zanieczyszczenia widoczne okiem nieuzbrojonym na czarnej, matowej powierzchni”. Nowy prezes Polfy Jarosław Król w wywiadzie do "GW" wyjawia, że zostały przeprowadzone badania, które potwierdzają, że w leku znajdują się zanieczyszczenia. GIF wycofał ze sprzedaży pierwszą serię antybiotyku z terenu całego kraju.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News