Anjem Choudary to imam z Wielkiej Brytanii, który w zeszłym tygodniu został skazany za wspieranie Państwa Islamskiego. O jego powiązaniu z terroryzmem wiedziano od lat, jednak brytyjskie służby specjalne MI5 nie dopuszczały do jego aresztowania.

49-letni imam jest powiązany z przynajmniej 15 akcjami terrorystycznymi. Pierwsza z nich miała mieć miejsce już w 2001 roku. Wiadomo też, że miał kontakty z setkami (liczba waha się od 500 do nawet 850) brytyjskich muzułmanów, którzy postanowili wyjechać do ISIS.

Według brytyjskich mediów, walczące z terroryzmem służby już wielokrotnie miały wystarczająco dużo dowodów, aby aresztować duchownego. Mimo tego, za każdym razem powstrzymywała ich jednostka specjalna MI5.

Anjem Choudary miał być kluczowy dla śledztwa MI5 w „naprawdę dużej sprawie”. Blokowało to działania policji i prokuratury.

– Źle się czuję z tym, że pozwoliliśmy mu działać tak długo. Był w tym po szyję, ale policja nie może używać wszystkich środków przeciw ludziom, nad którymi pracują służby specjalne. MI5 ma priorytet – powiedział jeden z policjantów dla brytyjskiego Telegraph.

źródło: rt

...

Zobacz również