Służby imigracyjne w Danii postanowiły przebadać nieletnich imigrantów. Wyniki badań sprawiły, że funkcjonariusze są w szoku.

Europejskie prawo traktuje nieletnich znacznie łagodniej. Dzieci mają dużo większe szanse na uzyskanie statusu uchodźcy niż dorośli. To właśnie dlatego zaniżanie swojego wieku jest nagminnym procederem. Nikt chyba jednak nie myślał, że skala zjawiska jest aż tak ogromna.

Proceder zaniżania swojego wieku dotyczy aż 75% przebadanych uchodźców, którzy zadeklarowali się jako nieletni. Do tej pory służby sprawdziły wiek około 800 imigrantów, z czego aż 600 próbowało ukryć, że są już dorośli.

Badania były przeprowadzane w zakładzie medycyny sądowej Uniwersytetu Kopenhaskiego. Naukowcy ustalają prawdziwy wiek na podstawie zdjęć rentgenowskich uzębienia, kości palców oraz nadgarstka.

Problem nie dotyczy jedynie Danii, a całej Europy. Tylko w Wielkiej Brytanii od 2006 roku wykryto już niemal 5 tysięcy dorosłych (przebadano w tym celu 11 tysięcy), które próbowały udawać, że są nieletnie.

źródło: wp

...

Zobacz również