Blisko 40% Polaków uważa, że opieka zdrowotna w Polsce jest zła

Blisko 40% Polaków uważa, że opieka zdrowotna w Polsce jest zła Źródło: .

Służba zdrowia w Polsce jest tematem kontrowersyjnym. Niedawno politycy wyjątkowo ją zachwalali, jednak spotkało się to ze sprzeciwem samych lekarzy. Pojawiły się badania na temat opieki zdrowotnej w kraju i opinia Polaków również nie jest najlepsza.

Służba zdrowia w Polsce została poddana surowej krytyce w specjalnym raporcie. Wyniki nie są zadowalające, a przykra rzeczywistość odbija się pesymistycznymi nastrojami obywateli. Jak wygląda sytuacja opieki zdrowotnej wiedzą wszyscy, każdy ma jakieś zdanie na ten temat, a jak rzeczywiście jest wiedzą nie tylko Ci, którzy stoją w kolejkach do lekarzy.

Służba zdrowia oczami samych Polaków

W kraju został ujawniony raport Siemens Healthineers "Doświadczenia pacjenta w Polsce". Zamieszczono w nim informacje odnośnie służby zdrowia w naszym kraju. W badaniach wzięło udział blisko 2 tysiące osób, a rezultaty są niezbyt pozytywne. Tylko 18% badanych wypowiedziało jakiekolwiek dobre słowa na ten temat, a prawie 40% uważa, że stan służby zdrowia jest zły lub bardzo zły.

Co do pobytu w szpitalu pacjenci również nie podchodzą z zachwytem. 36% badanych przyznało, że czas spędzony w placówce w ogóle nie należał do przyjemnych i to nie ze względu na choroby. Najgorsze wspomnienia związane są z jakością wyżywienia oraz czasem oczekiwania na konsultację. Co ciekawe, pacjenci najlepiej odnoszą się kontaktu z lekarzem w sprawie dalszego leczenia i łatwego poruszania się po placówce.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Co się stanie w publicznej ochronie zdrowia, gdy poprzez szereg działań poprawimy oceny naszych pacjentów? Najprawdopodobniej pozyskamy kolejnych, więc pojawi się kolejka, a finalnie - strata finansowa, bo za nadwykonania nikt nie zapłaci. To jedna kara. Druga będzie taka, że pacjenci, którzy zostali przez tych zadowolonych zachęceni, będą oczekiwać podobnego poziomu obsługi, leczenia. Ale dlatego, że wydłużyła się kolejka, odejdą zdemotywowani. I tym samym w systemie publicznym dochodzimy do paradoksu - naszym klientem wcale nie jest pacjent, tylko NFZ - powiedział Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Dzisiaj grzeje: 1. Lublin: znaleziono ROZCZŁONKOWANE ciało. Pies odgryzł głowę właścicielowi. Prokuratura nie ma wątpliwości
2. 
Straszne doniesienia z polskiej miejscowości. Fragmenty aut porozrzucało na długości 200 metrów

Następnym przedmiotem badań polskiej służby zdrowia będą pacjenci. Oni mają również dużo do powiedzenia jeżeli chodzi o opiekę lekarską. Wielu ekspertów podkreśla, że przychodząc z negatywnym nastawieniem do placówki, nikt nie wyjdzie zadowolony. Poprawiając sytuację służby zdrowia trzeba poinformować także pacjentów o ich obowiązkach.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wyrok sądu wbija w fotel. Pozwał za uwiedzenie żony, wygrał fortunę | BiznesINFO
  2. Córka wróciła do domu z płaczem. Dostała skandaliczną uwagę od nauczycielki, matka prawie zemdlała
  3. Zainstalował kamerę i wyszedł. Pies nie wiedział, że się nagrywa. Obejrzał miażdżące serce nagranie, już nigdy nie zostawi zwierzaka samego
  4. Jest nagranie. Mężowi Meghan Markle puściły nerwy przy wszystkich
  5. Pierwszy raz wzięła na ręce szczeniaka. Szybko zaczęła łapać się za brzuch ze śmiechu przez reakcję zwierzaka

źródło: rynekzdrowia

Następny artykuł