Zdradzałaś męża? Po rozwodzie zostaniesz z niczym, jest nowe orzeczenie sądu

Zdradzałaś męża? Po rozwodzie zostaniesz z niczym, jest nowe orzeczenie sądu Źródło: Pixabay.com/ericaa1215

Ślub to niewątpliwie jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze wydarzenie w życiu. Jeśli jednak któryś z małżonków nie dochowa przysięgi, wiele osób zdecyduje się na rozwód. Jak na to zapatruje się sąd? To orzeczenie wbije w ziemię wielu małżonków.

Ślub może czasem okazać się wyjątkowo błędną decyzją. Początkowe szczęście natychmiast się ulatnia, gdy któryś z małżonków dopuści się zdrady. Sporo osób zdecyduje się wtedy na rozwód, nie chcąc marnować reszty życia ze swoją drugą połówką. W tym momencie jednak powstaje pytanie - co z majątkiem? 

Podział majątku jest jedną z najbardziej dyskusyjnych kwestii dotyczących rozwodów. Z reguły współmałżonkowie nie potrafią samemu wypracować porozumienia i pozostawiają kwestię podziału dóbr sądowi. Ten jednak swoją decyzją może bardzo zaskoczyć. 

Zgodnie z artykułem 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mają połowę udziałów ze wspólnego majątku. Mimo to istnieje możliwość złożenia żądania o inny podział, jeśli jest to umotywowane nierównym wkładem finansowym do majątku małżeństwa. To orzeczenie pokazuje, że rozwód wcale nie musi skończyć się tak, jak powszechnie się uważa. 

Ślub i rozwód. Jak z podziałem majątku?

Ostatnio w łódzkim sądzie okręgowym, miała miejsce interesująca sprawa rozwodowa, która rzuca nowe światło na podział majątku po rozwodzie. Żona zdecydowała się na karierę sportową, z której zarabiała niemałe pieniądze, zaś mąż nie podejmował się żadnej pracy zarobkowej i pozostawał na utrzymaniu żony.

Małżeństwo założył firmę, która niestety nie przynosiła zysków, z czasem więc zaczęła tonąć w długach. Te były pokrywane z pensji żony, która spłacała nie tylko firmę, ale i obciążenia powstałe z powodu zaniedbań i błędów męża. Ten niestety nie docenił starań żony - przestał ją wspierać prywatnie, jak i zawodowo, dopuszczał się przemocy i zdradził ją z inną kobietą (z którą zresztą miał również dziecko). To też winnym rozpadu małżeństwa został uznany ostatecznie mąż.

Mężczyzna złożył wniosek do sądu o równy podział majątku, kobieta zaś oponowała i zażądała 95% majątku dla siebie i 5% dla swojej drugiej połówki.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zaskakujący wyrok sądu

Finalnie sąd okręgowy w Łodzi przyznał kobiecie 75% praw majątkowy, zaś jej byłemu już mężowi resztę. Decyzję uzasadniono tym, że mężczyzna nie wniósł wiele do majątku wspólnego, nie podejmował się pracy i przyczynił się do powstania długów.

Według orzeczenia sądu najwyższego, sytuacja kiedy jeden z małżonków przerzuca obowiązek utrzymania rodziny na drugiego - powinna być rozpatrywana przez sędziów jako istotny powód rozwodu. 

- Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym. - takie stwierdzenia pada w artykule 43 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

 ZOBACZ TAKŻE:

  1. Można się rozpłakać. Dominika Tajner opublikowała zdjęcie syna, które rozdziera serce
  2. Nie żyje słynny muzyk. Zginął tragicznie, ratując przyjaciółkę
  3. Sponsor odcina się od Anny Muchy. Wszystko przez jej obraźliwą wypowiedź
  4. Co robiła Agata Duda nim została pedagogiem? Andrzej Duda wyjawia szczegóły
  5. Mazowsze: Matury odwołane! Jest lista szkół
  6. TVN opublikował koszmarne nagranie z wnętrza płonącego samolotu. Dziesiątki osób zginęły

Źródło: onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News