Od 2020 roku Kościół wprowadza nowe zasady dotyczące ślubów. Dla wielu będą ogromnym zaskoczeniem

Od 2020 roku Kościół wprowadza nowe zasady dotyczące ślubów. Dla wielu będą ogromnym zaskoczeniem Źródło: unsplash.com/Jeremy Wong Weddings

Ślub od 2020 roku będzie wyglądał zupełnie inaczej. Urzędnicy z Konferencji Episkopatu Polski przygotowali 76-stronicowy dokument, który ma wdrażać zmiany w procesie zawierania małżeństw kościelnych. Te przemiany dla wielu mogą być prawdziwym zaskoczeniem.

Ślub kościelny od czerwca 2020 roku będzie wyglądał zupełnie inaczej. Episkopat Polski zdecydował się na przeprowadzenie kilku reform w procedurze zawierania małżeństw przez wiernych. W zapisach, które znalazły się w liczącym 76 stron dokumencie, nie brakuje kilku niespodzianek i innowacji, które całkowicie odmienią przyjmowanie sakramentu małżeństwa.

Ślub kościelny będzie wyglądał inaczej. Episkopat wprowadza zmiany

Osoby odpowiedzialne za zapowiadaną reformę zawierania małżeństw zaznaczają, że dokument ma służyć wprowadzeniu reform, które dostosują zawieranie sakramentu małżeństwa do współczesnych warunków.

- Celem nowych przepisów jest dostosowanie przepisów prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej, z uwzględnieniem m.in. możliwości zawarcia małżeństwa wyznaniowego ze skutkami cywilnymi i nowych przepisów o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych - czytamy w dokumencie zatytułowanym jako "Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Co zmieni dekret w praktyce?

Według doniesień medialnych "Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego" ma za zadanie wprowadzić reformę wśród przygotowujących do małżeństw księży, którzy mają w trakcie nauczania przedmałżeńskiego tłumaczyć narzeczonym znaczenie gestów oraz tekstów liturgicznych. Oprócz tego pojawił się spis dokumentów i wzorów podań, które będą potrzebne przy zawieraniu sakramentu.

Dzisiaj grzeje: 1. Z OSTATNIEJ CHWILI: Nie żyje słynny aktor. Tragiczny wypadek, miał 35 lat
2. Smutne informacje o Barbarze Kurdej-Szatan. Lekarz przekazał jej druzgocącą diagnozę

Największe zmiany dotyczą jednak zawierania związków między katolikami a wyznawcami innych wiar. Z informacji, które przedostały się do mediów, wynika, że reformy są dość liberalne, dzięki czemu wszelkie procedury zostaną ułatwione. Osoby, które słyszały o trudnościach przy okazji organizacji ślubu, z pewnością będą zaskoczone, jak duży postęp nastąpił w przyjmowaniu tego sakramentu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Bezbronna leżała na szpitalnym łóżku. Została brutalnie zgwałcona, ale najgorsze stało się dopiero potem
  2. Polacy nie dostaną 500 plus i trzynastych emerytur? Niepokojące informacje, rząd zmienia budżet
  3. Nie żyje gwiazda MasterChefa. Nagła, tragiczna śmierć wstrząsnęła całą kulinarną branżą i show-biznesem
  4. Minął już rok od śmierci Ireny Dziedzic. Dlaczego o jej odejściu dowiedzieliśmy się po czasie?
  5. Emerytura jeszcze WCZEŚNIEJ! Przejdziesz na nią przed 60. urodzinami

Źródło: Wprost

Następny artykuł