Poszli do ślubu i usłyszeli od księdza poniżające pytania. W głowie się nie mieści

Poszli do ślubu i usłyszeli od księdza poniżające pytania. W głowie się nie mieści Źródło: Pixabay/StockSnap

Ślub kościelny po 1 czerwca 2020 roku - jakie zmiany się pojawiły? Nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa po raz kolejny zostają zaostrzone. Możemy spodziewać się intymnych i poniżających pytań ze strony duchownych oraz ingerencji w praktycznie każdą sferę życia. Po co wprowadzono nowe zmiany?

Ślub kościelny i nowe przepisy prawa kanonicznego - możemy spodziewać się poniżających pytań. Od 1 czerwca 2020 roku obowiązują nowe przepisy w sprawie przygotowania do małżeństwa. Duchowni mają obecnie prawo do przepytywania narzeczonych o intymne rzeczy czy rozliczać ich ze związków z przeszłości. W jakim celu przepisy zostały zaostrzone?

Ślub po 1 czerwca 2020 - ksiądz może zadać poniżające pytania

Biuro prasowe Episkopatu Polski podaje, że nowe przepisy mają na celu dostosowanie się do wyzwań, z jakimi mierzą się przyszli małżonkowie w obecnych czasach. Mają one chronić młodych przed zawarciem nieważnego małżeństwa. Powodem do unieważnienia może być np. impotencja, o której nie wiedział partner/partnerka przed zawarciem małżeństwa. Można więc spodziewać się intymnych pytań, a nawet takich o choroby psychiczne czy poddanie się psychoterapii.

Podczas rozmowy z narzeczonymi będziemy musieli opowiedzieć duchownemu o swojej przeszłości. Ksiądz może zapytać nas o poprzednie związki. Jeśli żyliśmy w konkubinacie, trzeba będzie wytłumaczyć się jak długo, trwał związek, dlaczego się zakończył oraz dlaczego nie zakończył się ślubem. Takie pytania wydają się dość mocną ingerencją w życie prywatne przyszłych małżonków, które powinni rozliczyć przed sobą, a nie duchownym.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

To jednak nie koniec, przyszli małżonkowie mogą również spodziewać się pytań o dzieci, obowiązki alimentacyjne czy uzależnienia, jak np. hazard. Jak tłumaczą księża, ma to na celu dokładne sprawdzenie, czy narzeczeni nie ukryli przed sobą istotnych dla małżeństwa informacji.

Przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego mogą więc okazać się krępujące i poniżające. W końcu nie każdy ma ochotę rozliczać się przed księdzem ze swojej przeszłości i poprzednich związków. Pojawia się pytanie, skąd pewność, że przyszli małżonkowie powiedzą księdzu całą prawdę? Ma to zapewnić przysięga wygłaszana po wspólnej modlitwie, a przed protokołem.

Dzisiaj grzeje: 1. Premier Morawiecki podjął decyzję. Znika uciążliwy zakaz, wielu Polaków odetchnie z ulgą

2. Andrzej Duda zatwierdził nowe świadczenie. Kogo obejmie 1400 plus?

Czy tak intymne pytania naprawdę doprowadzą do tego, że mniej osób będzie miało powód do unieważnienia małżeństwa czy może sprawi, że ludzie zniechęcą się do instytucji małżeństwa? Czas pokaże. Jedno jest pewne, rozmowy z duchownymi staną się niczym przesłuchanie na komendzie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niesamowicie zdrowy domowy syrop z natki pietruszki oczyszczający tętnice. Jego zalety powalają
  2. Nie żyje ikona europejskiego sportu. Choroba zaatakowała znienacka i zabrała legendę
  3. Janusz Chabior wziął ślub z prawie o 20 lat młodszą pięknością. Panna młoda na ślubie wyglądała najpiękniej na świecie, mamy zdjęcia
  4. Zalane drogi, ewakuacja szpitala, setki interwencji strażaków. Potężne burze przechodzą przez Polskę, wiemy, gdzie dzisiaj będzie najcięższa sytuacja
  5. Bardzo smutna wiadomość z samego rana. Od marca walczył o życie w szpitalu, niestety, po wielu tygodniach cierpienia zmarł prezydent EA
  6. Nieludzko znęcał się nad żoną, wszystko nagrywała druga kobieta. Wstrząsające wideo trafiło do sieci

źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News