Syn Beaty Szydło będzie mógł wziąć teraz ślub? W przypadku księży zrzucających sutannę nie jest to tak oczywiste

Syn Beaty Szydło będzie mógł wziąć teraz ślub? W przypadku księży zrzucających sutannę nie jest to tak oczywiste Źródło: youtube/Oświęcim Online

Jeśli faktycznie Tymoteusz Szydło zrezygnował z pełnienia funkcji duchownego, będzie mógł wziąć ślub. Ekspert wypowiedział się na temat powodów, dla których księża rezygnują z kapłaństwa.

Tymoteusz Szydło, jeśli otrzyma zgodę od papieża na rezygnację z kapłaństwa, będzie mógł wziąć ślub. Jak twierdzi ekspert z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, powodem odejścia księdza z kapłaństwa jest zazwyczaj chęć wejścia w związek małżeński.

Tymoteusz Szydło odchodzi ze stanu kapłańskiego. Jakie mógł mieć powody?

- Obecnie moja reputacja jako księdza jest zdruzgotana przez plotki i domysły. Z bólem stwierdzam też, że nie udało mi się pokonać kryzysu wiary i powołania. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego, jak złożyć w kurii diecezji bielsko-żywieckiej prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie mnie do stanu świeckiego, by uregulować moją pozycję kanoniczną i nie pozostawać w konflikcie sumienia - oświadczył niedawno ksiądz Tymoteusz, syn Beaty Szydło.

Jak twierdzi ekspert, coraz ciężej dochodzi do sytuacji, w których księża rezygnują z kapłaństwa. Jest to jeden z większych problemów współczesnego Kościoła. Jak twierdzi ekspert ks. dr Marcin Wolczko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powodów odejścia księży jest wiele, ale najczęściej jest to ślub, lub chęć jego wzięcia. Choć oczywiście można spekulować, że w przypadku Tymoteusza Szydło powodem jest ogromna presja medialna.

Tymoteusz Szydło po otrzymaniu zgody papieża będzie mógł wziąć ślub kościelny

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dziennikarz "Faktu", rozmawiający z księdzem Wolczką zapytał go również o inne kwestie związane z odejściem z kapłaństwa. Jak się okazuje, ksiądz rezygnujący ze stanu kapłańskiego może wziąć ślub kościelny, ale pod jednym warunkiem - otrzymania dyspensy od celibatu. Księża ślubują dochowanie czystości przez całe życie i samo odejście z kapłaństwa nie sprawia, że są z tej przysięgi zwolnieni. Muszą otrzymać od papieża dyspensę. Dziennikarz postanowił dowiedzieć się, czy są księża, którzy nie wnoszą o unieważnienie przysięgi dochowania celibatu.

Dzisiaj grzeje: 1. Syn brutalnie gwałcił matkę. Zgotował jej piekło, nie czuje się winny
2. Tomasz Lis pilnie przewieziony do szpitala, jego stan jest poważny. Wylądował na oddziale intensywnej terapii

- Znam tylko przypadki księży, którzy łączyli obie te sprawy. Była to jednocześnie prośba o udzielenie dyspensy i usunięcie ze stanu duchownego. Z prawnego punktu widzenia istnieje możliwość, że kapłan poprosi o usunięcie ze stanu duchownego bez wniosku o dyspensę od celibatu. W praktyce jak dotąd nie spotkałem się z taką sytuacją. Jeżeli duchowny chce przejść do stanu świeckiego, to najczęściej po to, żeby zawrzeć związek małżeński.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowe informacje ws. Tomasza Lisa. "Jego stan jest ciężki"
  2. Biedronka ogłasza nowe godziny. Ważne zmiany dla klientów
  3. Nie żyje 14-letnia gwiazda. Chłopiec zagrał w słynnym serialu
  4. Sytuacja wygląda bardzo groźnie. Ogromna awaria w centrum Polski
  5. Przełomowe informacje, Agnieszka Woźniak Starak przerywa milczenie. Zrobiła relacje na żywo

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News