Kasia powiedziała rodzinie, jak będzie wyglądał jej ślub. Ojciec zerwał z nią kontakt, matka ciągle płacze, a babcia modli się o rozum dla narzeczonego

Kasia powiedziała rodzinie, jak będzie wyglądał jej ślub. Ojciec zerwał z nią kontakt, matka ciągle płacze, a babcia modli się o rozum dla narzeczonego Źródło: .

Ślub to wyjątkowy moment, ale wymaga sporo pracy przy organizacji. Szczególnie gdy ceremonia będzie nietypowa. Na wieść o tym, co planuje pewna panna młoda, jej rodzina spanikowała. A przecież chodziło tylko o ślub jednostronny.

Ślub kościelny z osobą niewierzącą jest możliwy. Tę kwestię reguluje Instrukcja Episkopatu Polski. Jeśli w parze narzeczonych jedno jest wierzące i pragnie kościelnej uroczystości oraz przysięgi przed Bogiem, a drugie rozumie ślub bardziej jako sformalizowanie urzędowe związku, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać właśnie formę ślubu jednostronnego. Tak jak Kasia, która nie spodziewała się, że nietypowa ceremonia wzbudzi takie emocje wśród członków rodziny.

Ślub jednostronny zaszokował rodzinę panny młodej. Modlitwy babci

Historię 27-letniej Kasi opisał portal WP Kobieta. Dziewczyna zaręczyła się z chłopakiem, Darkiem, z którym spotykała się od pięciu lat. Ich uczucie było silne, nawet pomimo pewnej dzielącej ich cechy - ona jest mocno wierząca, a on był ateistą. Kobieta nie wyobrażała sobie jednak ślubu jako urzędowej wizyty. Dla niej znaczyło to coś więcej. Wiedziała też, że rodzina nie zaakceptuje ślubu, który nie będzie wzięty przed ołtarzem, dlatego z zainteresowaniem zaczęła zbierać informacje o ślubie jednostronnym.

- Poczytałam trochę o ślubie jednostronnym i stwierdziłam, że nie ma zbyt wielu różnic w ceremonii. Niewierząca osoba składa krótszą przysięgę, bez powoływania się na wiarę i tyle. Poza tym siedzi tyłem do gości, więc nie rzuca się w oczy, że np. nie robi znaku krzyża - opowiada Kasia, która mocno zapaliła się do tego pomysłu. Jej narzeczony też nie miał nic przeciwko tej formie ślubu. Respektowała ona przekonania obu stron. Jednak rodzina dziewczyny nie była tak wyrozumiała.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

 - W mojej wsi pod Rzeszowem takie pomysły są traktowane niczym grzech. Ojciec przestał ze mną rozmawiać, mama co chwilę płacze mi do słuchawki, a babcia modli się "o rozum dla Darka" - opowiada zrozpaczona narzeczona.

To nic dziwnego. 2 tysiące ślubów jednostronnych rocznie

Tymczasem śluby jednostronne nie są wcale fanaberią, a korzystnym rozwiązaniem, przy którym obie strony mogą czuć się usatysfakcjonowane. O wiele lepszym, niż "prawdziwy" kościelny ślub, w którym niewierzący narzeczony udaje czynny udział. 

Jak podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, średnio w ciągu roku udziela się ok. 2000 ślubów jednostronnych. W 2007 na 178 tysięcy zawartych małżeństw 2410 odbyło się w takiej właśnie formie. W 2017 udzielono 2004 śluby jednostronne na 134 3156 wszystkich kościelnych ślubów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Królowa Elżbieta II zrobiła coś tak szokującego, że król Arabii Saudyjskiej prawie dostał zawału. Pospadacie z krzeseł, gdy się dowiecie, co zrobiła
  2. Przed śmiercią Anna Przybylska miała jedno życzenie. Jej przyjaciółka po latach zdecydowała się o tym opowiedzieć. Będziecie płakać
  3. Mąż przypadkiem nagrał żonę. Czegoś tak dziwnego nie widział świat, chodzi o opiekę nad dzieckiem
  4. Lepiej przełóżcie plany na urlop. Jasnowidz Jackowski mówi, co wydarzy się już za parę dni, to straszne
  5.  Do seniorów trafią ogromne pieniądze. Kwoty zwalają z nóg, a dojdzie do tego już wkrótce
  6. Pies był uwiązany na łańcuchu przez 10 lat. Jego reakcja, gdy został uwolniony miażdży serce
      

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News