Chcesz wziąć ślub w tym roku? Ksiądz urządzi ci prawdziwe przesłuchanie

Chcesz wziąć ślub w tym roku? Ksiądz urządzi ci prawdziwe przesłuchanie Źródło: unsplash.com/Annie Theby

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego to w tym momencie najłatwiejszy sposób na zawarcie związku małżeńskiego. Osoby zdecydowane na ślub kościelny czeka o wiele więcej formalności, czego nie uproszczą wchodzące w życie w tym roku nowe przepisy. Narzeczeni będą się mogli poczuć jak na przesłuchaniu.

Ślub udzielany przed duchownego będzie poprzedzony masą pytań, które będą brutalnie szczere i szczegółowe. Episkopat już w czerwcu umożliwi księżom wprowadzenie nowych zasad. To będzie szok dla narzeczonych.

Ślub kościelny nie będzie należał do łatwych. Wszystko przez nowe przepisy

Już od czerwca wchodzą w życie nowe przepisy. Ksiądz będzie upoważniony do poznania najdrobniejszych szczegółów z życia - i pożycia - przyszłego małżeństwa, które będzie musiało "zeznawać" pod przysięgą.

- Po swobodnej rozmowie z narzeczonymi duszpasterz winien zadawać pytania każdemu z nich osobno (...). Odnotowując odpowiedzi, duszpasterz winien unikać lakonicznego zapisywania ich w formie "tak" lub "nie" (...). Przed rozpoczęciem zadawania pytań przewidzianych w protokole duszpasterz winien odebrać od narzeczonych przysięgę mówienia prawdy (...) do jej złożenia trzeba przygotować księgę Pisma św. oraz krucyfiks - można przeczytać w oświadczeniu Episkopatu Polski.

Pary, które zaplanowały swoje śluby na jesień i zimę, nie są tym zbyt zachwycone. Nie podoba im się to, że Kościół coraz bardziej chce ingerować w życie intymne i prywatne, a także poglądy wiernych. Okazuje się, że taki zabieg ma wywierać znaczny i ściśle zaplanowany wpływ na zawierane małżeństwa.

Nowe przepisy mają pomóc zapobieganiu rozwodom kościelnym

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

"Przesłuchanie" ma pomóc księdzu ocenić, czy para skazana jest na niepowodzenie czy też nie. Chodzi o to, że Kościół mierzy się z problemem wzrastającej z roku na rok liczby rozwodów. Dogłębne i szczere aż do kości wywiady prowadzone przez księży mają pomóc, a nie szkodzić.

- Zasadniczo co roku mamy coraz więcej przypadków stwierdzenia nieważności małżeństwa. W ostatnich latach mówimy o prawie pięciu tysiącach spraw rocznie - przytacza liczby adwokat kościelny, Michał Poczmański.

Dzisiaj grzeje: 1. Sylwester TVN: Skandaliczna wypowiedz Marcina Prokopa. Znany dziennikarz może mieć kłopoty
2. Piękna wokalistka zaliczyła ogromną wpadkę na Sylwestrze TVN. Podczas występu pokazała o wiele za dużo

Wiadomo, o co może zapytać ksiądz. Będzie upoważniony zadać pytania dotyczące tego, czy oboje narzeczeni są płodni i zdolni do współżycia, czy nie są przymuszani przez rodzinę lub znajomych, a w przypadku osób młodych księża mogą pytać o powody, podjęcia decyzji o zawarciu małżeństwa - ciąża, miłość czy że "po prostu tak wypada".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wtopa Natalii Oreiro na Sylwestrze Marzeń. Wszystko widać na nagraniu
  2. Ceny w 2020 r. zwalają z nóg. Najbardziej podrożeje kilka podstawowych rzeczy
  3. Bardzo niebezpieczna choroba atakuje w Polsce. GIS: Szczególnie narażone są dzieci
  4. Doszło do bolesnego pobicia, fani gwiazdy disco polo przerażeni. "Mam przestawioną szczękę i prawdopodobnie pęknięty bębenek"
  5. Jest niebezpiecznie, zagrożenie rośnie z każdą godziną. Służby wydały specjalny komunikat przed nadchodzącym weekendem

Źródło: TVN24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News