Będziesz brać ślub? Ksiądz przesłucha cię bardziej niż agent FBI, w życie wchodzą nowe, kontrowersyjne przepisy

Będziesz brać ślub? Ksiądz przesłucha cię bardziej niż agent FBI, w życie wchodzą nowe, kontrowersyjne przepisy Źródło: pexles

Ślub kościelny jest dla wielu Polaków ważnym wydarzeniem, do którego przygotowują się przez długi czas. Zanim jednak ksiądz zgodzi się na udzielenie ślubu, państwo młodzi muszą spełnić zaskakujące kryteria. Okazuje się, że już niedługo wejdą nowe, kontrowersyjne przepisy, a duchowny poruszy wiele kwestii.

Ślub kościelny będzie odbywał się na zupełnie innych zasadach niż dotychczas. Księża w Polsce otrzymali już nowe rozporządzenia, dotyczące tego, co należy wykonać, by zostać dopuszczonym do sakramentu małżeństwa. Punkty, który każdy duchowny będzie musiał odznaczyć na liście, wydają się być niebywale kontrowersyjne. Teraz ksiądz będzie miał obowiązek bardzo dokładnie przesłuchać przyszłych małżonków. Jakie są nowe wymogi, które trzeba spełniać, by wziąć ślub w Kościele?

Ślub kościelny na nowych zasadach. Niezbędne dokumenty

Już od czerwca bieżącego roku wejdą nowe zasady, które będą obejmowały małżonków, którzy chcą wziąć ze sobą ślub kościelny. Zanim para zacznie przygotowania związane z weselem i ślubem, będą musieli na minimum trzy miesiące przed wyznaczoną datą ślubu pojawić się w kościele z gotową dokumentacją. 

Wśród niezbędnych dokumentów, które trzeba złożyć powinny znajdować się: dowód osobisty, świadectwo chrztu, potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania, zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, świadectwo katechizacji szkolnej, zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach przedślubnych oraz świadectwo uczestnictwa w katechezie przedślubnej. 

Jednak dokumentacja złożona w kościele nie będzie gwarancją tego, że para otrzyma zgodę na przystąpienie do sakramentu. Przyszli państwo młodzi muszą jeszcze porozmawiać z księdzem. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Ślub przed tobą? Ksiądz zapyta o wszystkie intymne szczegóły

Według nowych rozporządzeń duchowni, którzy będą przeprowadzali rozmowy z kandydatami, zobligowani będą do zadania im konkretnych pytań. Rozmowa, która do tej pory nie miała większego znaczenia, zmieni się w niemałe przesłuchanie, gdzie ksiądz będzie mógł wypytać o wszystkie intymne szczegóły związane z życiem przedmałżeńskim pary. 

- Pytania dotyczące przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem. Wypada zaczynać od pytania o zdrowie i chęć posiadania dzieci, ponieważ przy tej okazji można ustalić, czy narzeczeni nie wykluczają potomstwa - pisze Episkopatu Polski.

Dzisiaj grzeje: 1. Rodzina wyrzucona z samolotu. Pasażerowie skarżyli się na ich zapach, linie lotnicze dostały pozew

2. Nagle rozległy się strzały, ktoś otworzył ogień do polskich harcerzy. Dramat na obozie, trwa akcja służb

Przeszkodą, o która będą pytać księża, jest między innymi impotencja. Duchowni mają dowiadywać się, czy nic nie stoi na przeszkodzie, by para, która weźmie ze sobą ślub, mogła mieć potomstwo. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ujawnił druzgocące zdjęcia jedzenia z Biedronki. Widać co wycieka, potraktowali go strasznie
  2. Trzynastki już niebawem. Jest dokładna data wypłat
  3. Biednej dziewczyny nie było stać na suknię na studniówkę. Jej kolega własnoręcznie uszył jej kreacje, powalający widok
  4. Pies nie znosił kąpieli. Pewnego dnia właściciele zajrzeli do łazienki i zdębieli, zobaczyli, co robił z dziećmi
  5. Wielki smutek, tragedia podczas nabożeństwa. 20 osób nie żyje, 16 jest poważnie rannych

źródło: radiozet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News