Nie chcieli płacić księdzu za ślub. Wybrali "swaćbę" i wszystko kosztowało ich 100 zł

Nie chcieli płacić księdzu za ślub. Wybrali "swaćbę" i wszystko kosztowało ich 100 zł Źródło: Unsplash

Ich ślub był bardzo nietypowy. Młoda para nie chciała płacić księdzu za tradycyjną ceremonię. Dlatego wzięli swaćbę, a za wszystko zapłacili 100 złotych.

Aleksandra i Mateusz wzięli ślub na własnych warunkach. Zrezygnowali z księdza i sztywnej, kościelnej ceremonii. Wydali niewiele, ale wesele będą wspominali bardzo długo.

Państwo młodzi uznali, że nie interesuje ich tradycyjny ślub. Aleksandra i Mateusz pobrali się podczas swaćby, czyli starosłowiańskiego obrzędu. Para już wcześniej odeszła od kościoła katolickiego i - jak coraz więcej Polaków - postanowiła żyć według własnych zasad. Podczas swaćby nie było księdza, zakochani złożyli przysięgę w obecności żercy. Dzięki temu młodzi sporo zaoszczędzili.

Ślub według tradycji starosłowiańskiej

Swaćba to ślub dawnych Słowian, który cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych osób. Pary rezygnują z ceremonii w duchu kościoła katolickiego, które często są bardzo schematyczne, a dodatku bardzo kosztowne. Księża potrafią zażyczyć sobie nawet tysiąc złotych i więcej, za udzielenie sakramentu. Biorąc pod uwagę koszty sali weselnej, jedzenia oraz orkiestry - wszystko to składa się na sumę, która często przekracza budżet państwa młodych, którzy dopiero zaczynają układać sobie wspólne życie. Aleksandra i Mateusz przyznali, że za swaćbę zapłacili jedynie 100 złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ślub odprawił żerca, który nie dość, że nie wziął dodatkowej opłaty za dojazd, to jeszcze sam wręczył parze młodej prezenty w postaci rekwizytów niezbędnych podczas swaćby. Znalazły się wśród nich m.in., miód pitny. Udzielający ślubu Szymon, który żercą jest od dekady, nie narzucał też niczego młodym ludziom. Podkreślił, że najważniejsze jest, żeby czuli się swobodnie. To w końcu ich święto. Podczas swaćby Aleksandra i Mateusz złożyli przesięgi, które sami spisali i skierowali prośby do "świętego ognia".

Dzisiaj grzeje: 1. Podejrzenie koronawirusa na pokładzie polskiego samolotu. Pasażerowie uwięzieni na pokładzie

2. Tragedia na północy Polski. Są ofiary śmiertelne

Tradycja starosłowiańska - w odróżnieniu od katolicyzmu - uznaje zarówno ślub, jak i rozwód. Nie potrzebny jest do tego żaden urzędnik. Jeśli małżeństwo stwierdzi, że ich związek nie ma przyszłości, może rozwiązać go między sobą.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ujawnił druzgocące zdjęcia jedzenia z Biedronki. Widać co wycieka, potraktowali go strasznie
  2. Trzynastki już niebawem. Jest dokładna data wypłat
  3. Mało kto wie jak naprawdę zmarł Jan Paweł II. Uciszono kontrowersje, mogły wywołać skandal
  4. Miała 3 mężów, a o swoim romansie milczy. Elżbieta Jaworowicz skradła serce słynnemu muzykowi, szczena opada
  5. Ciężkie chwile Viki Gabor. Martwiące doniesienia o młodej gwiazdce, musi sobie poradzić

źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News