Gdy Sławomir zmarł, Polska na chwilę się zatrzymała. 3 dni temu wspominaliśmy mistrza sceny, wybitnego artystę i dramaturga - Sławomira Mrożka
Sławomir Mrożek bez dwóch zdań był prawdziwą ikoną i geniuszem, jeżeli chodzi o literaturę. 3 dni temu miała miejsce 6 rocznica śmierci tego wspaniałego artysty, w twórczości którego zakochał się cały świat.
Sławomir Mrożek uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy, a w szczególności dramaturgów współczesnych - zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jego prace porwały miliony widzów w teatrach na całym globie, jak i czytelników, którzy pokochali jego specyficzny i niepodrabiany styl pisania.
Już sam fakt, że tworzył praktycznie do samego końca swojego życia, pokazuje, z jakiej klasy artystą mamy do czynienia, ale to nie jedyna niezwykła informacja z jego jakże ciekawego życiorysu. Bez wątpienia Sławomir Mrożek jest osobą, której sylwetkę powinien znać każdy z nas. W końcu nie każdy Polak miał tak gigantyczny wpływ na kulturze w naszym kraju, a także poza granicami.
Sławomir Mrożek: 6 rocznica śmierci wspaniałego artysty
Urodził się w 1930 roku, w małym miasteczku o nazwie Borzęcin, gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik pocztowy. Co ciekawe, w jego dokumentach widnieje fikcyjna data narodzin, ponieważ Sławomir Mrożek przyszedł na świat 29 czerwca, podczas gdy papiery wskazują na 26 czerwca.
Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, a następnie studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. W 1950 roku na zawsze związał się z pisaniem i sztuką, która stała się jego całym życiem. W tym również roku otrzymał swoją pierwszą nagrodę, za swoje rysunkowe żarty. 3 lata później publikował serie satyrycznych rysunków już systematycznie.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Czytelnicy pokochali jego przepełnione czarnym humorem opowiadania, a także krótkie, rysowane dowcipy. Oczywiście jego książki, jak i spektakle, cieszyły i nadal cieszą się ogromną popularnością na całym świecie i traktowane są już wręcz jako kultowe, a nawet legendarne utwory.
Początkowo jego prace ukazywały się jedynie w Polsce, ale bardzo szybko zyskały rozgłos również u naszych sąsiadów, a także w innych częściach Europy. Wpływ na to miała również emigracja artysty, podczas której cały czas pisał.
Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Nicei, gdzie przeprowadził się z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Pisarz już wcześniej przeszedł poważny udar mózgu, który pozbawił go możliwości posługiwania się językiem zarówno w mowie, jak i piśmie. Zalecono mu wtedy spisywanie swoich wspomnień w celach terapeutycznych, a dzięki temu powstała jego książka biograficzna.
Dzisiaj grzeje:
1. Katastrofa lotnicza, 2 osoby nie żyją. Samolot zderzył się z domem za granicą
2. Resort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzy
Bez wątpienia Sławomir Mrożek jest jedną z najwybitniejszych postaci ze świata polskiej literatury, która pozostawiła po sobie niezwykle trwały ślad w postaci swojej spuścizny artystycznej, która pozostanie z nami przez jeszcze wiele lat. Każdy z nas powinien się zapoznać z twórczością tego niezwykłego artysty i kto wie, może zainspiruje ona kolejne pokolenie polskich pisarzy.
Najlepsze newsy dnia:
- Najbardziej TOKSYCZNE połączenia znaków zodiaku! Te pary NIGDY nie będą ze sobą szczęśliwe
- Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Ksiądz prawie zemdlał ze wstydu
- 7-latce w zastraszającym tempie przybywało siniaków na ciele. Niestety, jej mama za późno pojęła co się dzieje
- Gwiazda TVN zmniejszyła piersi? Odważne zdjęcie wywołało lawinę domysłów
- Sportowiec miał być wielką gwiazdą, dopiero co zadebiutował! Właśnie znaleziono go martwego w hotelu
źródło: TVN 24
