Gdy Sławomir zmarł, Polska na chwilę się zatrzymała. 3 dni temu wspominaliśmy mistrza sceny, wybitnego artystę i dramaturga - Sławomira Mrożka
Karol Zaborowski - 18 Sierpnia 2019

Gdy Sławomir zmarł, Polska na chwilę się zatrzymała. 3 dni temu wspominaliśmy mistrza sceny, wybitnego artystę i dramaturga - Sławomira Mrożka

Sławomir Mrożek bez dwóch zdań był prawdziwą ikoną i geniuszem, jeżeli chodzi o literaturę. 3 dni temu miała miejsce 6 rocznica śmierci tego wspaniałego artysty, w twórczości którego zakochał się cały świat.

Sławomir Mrożek uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy, a w szczególności dramaturgów współczesnych - zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jego prace porwały miliony widzów w teatrach na całym globie, jak i czytelników, którzy pokochali jego specyficzny i niepodrabiany styl pisania.

Już sam fakt, że tworzył praktycznie do samego końca swojego życia, pokazuje, z jakiej klasy artystą mamy do czynienia, ale to nie jedyna niezwykła informacja z jego jakże ciekawego życiorysu. Bez wątpienia Sławomir Mrożek jest osobą, której sylwetkę powinien znać każdy z nas. W końcu nie każdy Polak miał tak gigantyczny wpływ na kulturze w naszym kraju, a także poza granicami.

Dziewczyny z zespołu Tęcza oskarżają Sadowskiego.Dziewczyny z zespołu Tęcza oskarżają Sadowskiego. "Oblizywał swój palec i wsuwał go w moje miejsca intymne"Czytaj dalej

Sławomir Mrożek: 6 rocznica śmierci wspaniałego artysty

Urodził się w 1930 roku, w małym miasteczku o nazwie Borzęcin, gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik pocztowy. Co ciekawe, w jego dokumentach widnieje fikcyjna data narodzin, ponieważ Sławomir Mrożek przyszedł na świat 29 czerwca, podczas gdy papiery wskazują na 26 czerwca.

Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, a następnie studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. W 1950 roku na zawsze związał się z pisaniem i sztuką, która stała się jego całym życiem. W tym również roku otrzymał swoją pierwszą nagrodę, za swoje rysunkowe żarty. 3 lata później publikował serie satyrycznych rysunków już systematycznie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Świat według KiepskichKim jest prawdziwa żona Paździocha z "Kiepskich"? Opadną wam szczęki, to prawdziwa seksbomba! [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Czytelnicy pokochali jego przepełnione czarnym humorem opowiadania, a także krótkie, rysowane dowcipy. Oczywiście jego książki, jak i spektakle, cieszyły i nadal cieszą się ogromną popularnością na całym świecie i traktowane są już wręcz jako kultowe, a nawet legendarne utwory.

Początkowo jego prace ukazywały się jedynie w Polsce, ale bardzo szybko zyskały rozgłos również u naszych sąsiadów, a także w innych częściach Europy. Wpływ na to miała również emigracja artysty, podczas której cały czas pisał.

Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Nicei, gdzie przeprowadził się z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Pisarz już wcześniej przeszedł poważny udar mózgu, który pozbawił go możliwości posługiwania się językiem zarówno w mowie, jak i piśmie. Zalecono mu wtedy spisywanie swoich wspomnień w celach terapeutycznych, a dzięki temu powstała jego książka biograficzna.

Dzisiaj grzeje:

1. Katastrofa lotnicza, 2 osoby nie żyją. Samolot zderzył się z domem za granicą

2. Resort zabrał głos w sprawie 500 plus. Wiemy, kto nie dostanie pieniędzy

Bez wątpienia Sławomir Mrożek jest jedną z najwybitniejszych postaci ze świata polskiej literatury, która pozostawiła po sobie niezwykle trwały ślad w postaci swojej spuścizny artystycznej, która pozostanie z nami przez jeszcze wiele lat. Każdy z nas powinien się zapoznać z twórczością tego niezwykłego artysty i kto wie, może zainspiruje ona kolejne pokolenie polskich pisarzy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Najbardziej TOKSYCZNE połączenia znaków zodiaku! Te pary NIGDY nie będą ze sobą szczęśliwe
  2. Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Ksiądz prawie zemdlał ze wstydu
  3. 7-latce w zastraszającym tempie przybywało siniaków na ciele. Niestety, jej mama za późno pojęła co się dzieje
  4. Gwiazda TVN zmniejszyła piersi? Odważne zdjęcie wywołało lawinę domysłów
  5. Sportowiec miał być wielką gwiazdą, dopiero co zadebiutował! Właśnie znaleziono go martwego w hotelu

Tata miał wypadekTata utopił się wraz ze swoją malutką córeczką. Gdy poznacie powód, popłaczecie sięCzytaj dalej

źródło: TVN 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News