głódź
wikimedia.org/Jarosław Kruk
Wiadomości Pikio - 14 Stycznia 2019

Kościół ponad podziałami. Arcybiskup Głódź w nocy wyruszył do szpitala, w którym przebywa Adamowicz

Sławoj Leszek Głódź, jako metropolita gdański, przyjechał wczoraj do szpitala, w którym przebywał operowany Paweł Adamowicz - prezydent miasta Gdańsk. Arcybiskup modli się za rannego, prosząc o cud w obliczu tragedii i namawia do okazania wsparcia rodzinie, z którą łączy się w bólu. 

Tradycją polską stał się już wpływ Kościoła na sprawy polityczne naszego kraju. Romans religii i polityki, jaki mieliśmy szansę wielokrotnie oglądać, przez jakiś czas powodowany poparciem dla partii rządzącej, owocował jawną niechęcią do działalności partii opozycyjnych. Szczególnie negatywnie komentowane były poczynania Platformy Obywatelskiej, oskarżanej o działania wbrew społeczeństwu. Kościół przypominał afery korupcyjne czy reprywatyzacyjne, a także stanowczo przeciwstawiał się obecnemu prawu aborcyjnemu, które popiera partia. Jednocześnie jednak Kościół nadal ma obowiązek dawania przykładu właściwych działań i postaw, które spełniają zasadę powszechności. W związku z tym wszelkie podziały i konflikty powinny tracić na znaczeniu w sytuacji tragedii czy zagrożenia życia. Właśnie taką postawę przyjął Sławoj Leszek Głódź pojawiając się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w którym przez pięć godzin operowany był prezydent Gdańska.

Sławoj Leszek Głódź staje ponad podziałami

Paweł Adamowicz był często atakowany przez namiestników Kościoła oraz przez samych mieszkańców miasta, w którym pełnił swoją funkcję. Był oskarżany o korupcję oraz niewłaściwe, nieprzemyślane zarządzanie przestrzenią miasta. Wiele jego działań wiązanych było z Platformą Obywatelską, której założycielem struktur regionalnych był w 2001 roku. Prawdopodobnie te powiązania pozwoliły Stefanowi W. na dokonanie ataku, w sposób najbardziej widoczny. Zaatakował bowiem Adamowicza na scenie, podczas odliczania do tzw. "światełka do nieba", podczas koncertu WOŚP. Wykorzystał fakt, że jest to moment szczególnie obserwowany, a więc doskonały do swego rodzaju happeningu. Wtargnął na scenę i ugodził nożem nieświadomego prezydenta w okolice brzucha oraz serca. Co ciekawe, miał nawet czas na wyjaśnienie swoich motywacji jeszcze zanim został pojmany, krzycząc że w więzieniu był torturowany, a za wszystkim stać miało PO. Jak się okazuje, mężczyzna odbywał karę ze względu na napady jakich dokonywał, na placówki bankowe w Gdańsku. Mimo wszystko połączył swoje przeżycia, rzeczywiste lub nie, z działalnością polityczną Adamowicza i postanowił dać upust swojej frustracji, prawdopodobnie wynikających z zaburzeń psychicznych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
PapieżFranciszek powalił tym wszystkich na kolana! Najpiękniejsze gesty papieżaCzytaj dalej
Sytuacja jest oczywiście tragiczna, ale po raz kolejny posłużyła do przedłużenia sporów między osobami znanymi w przestrzeni publicznej. Na szczęście tym razem Kościół, w osobie metropolity gdańskiego pokazał jak ważne w takim momencie jest trwanie przy osobie poszkodowanej oraz jego rodzinie, okazanie wsparcia i oczywiście zjednoczenie się w modlitwie. W przeciwieństwie do prezydenta Dudy, nie ośmielił się w tej sytuacji nawiązywać do ewentualnych sporów politycznych czy wykorzystywać oficjalnego stanowiska, do którego był zobowiązany, aby w postawił siebie we właściwym świetle, mimo że sam nie cieszy się krystaliczną opinią. Sławoj Leszek Głódź skupił się nad tym co najważniejsze i co jest najbardziej ludzką reakcja, poprosił więc wiernych o modlitwę, której sam się oddał oraz jawnie potępił akt terroru jakiego dokonał napastnik.ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Franciszek próbuje walczyć, ale to go przerasta. Zwołano PILNĄ naradę szefów Kościoła z całego świata
  2. Ujawniono prywatny majątek abp. Głódzia. Astronomiczna fortuna
  3. Paweł Adamowicz PRZEŻYŁ operację. Szacun dla lekarzy, niesamowity wyczyn
  4. Małgorzata Kożuchowska: syn gwiazdy to najbardziej urocze dziecko w show-biznesie. Rozpłyniecie się
  5. Ewa Farna: waga gwiazdy znów uległa zmianie. Piosenkarka wygląda wspaniale
 
goszczGroźne wypadki znanych Polaków [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News