Sławoj Leszek Głódź - emertura
Piotr Molecki East News
Monika Majko - 13 Sierpnia 2020

Papież podjął ostateczną decyzję. Sławoj Leszek Głódź musi pogodzić się z losem

Sławoj Leszek Głódź w ostatnich latach wzbudzał sporo kontrowersji, skargi na jego zachowanie dotarły nawet do Watykanu. Teraz słynny metropolita gdański musi zaakceptować ostateczną decyzję papieża Franciszka, 75-letni biskup przestaje pełnić swoją funkcję w kościele.

Sławoj Leszek Głódź był oskarżany o złe traktowanie i poniżanie innych księży, a skargi na metropolitę gdańskiego dotarły nawet do Watykanu. Papież Franciszek właśnie podjął ostateczną decyzję, polski biskup musi ją zaakceptować.

Sławoj Leszek Głódź przestaje pełnić funkcję metropolity gdańskiego

Biskup Głódź własnie kończy 75 lat, a w związku z prawem kanonicznym oznacza to, że przechodzi na emeryturę. Metropolita gdański złożył więc rezygnację z urzędu ordynariusza diecezji, którą miał rozważyć papież Franciszek. Zwierzchnik Kościoła katolickiego mógł zaakceptować odejście Głódzia lub przedłużyć czas zarządzania diecezją. Rezygnacja biskupa została przyjęta i pożegna się on ze swoją funkcją, którą pełnił przez ostatnie 12 lat.

Lech Wałęsa rozpaczliwe słowa niepokojące doniesieniaCoś niepokojącego dzieje się z Lechem Wałęsą. Publicznie błaga o wybaczenie, rozpaczliwe słowaCzytaj dalej

Abp Sławoj Leszek Głódź przyszedł na świat 13 sierpnia 1945 roku w Bobrówce, a w 1964 roku zaczął studia w Białostockim Seminarium Duchownym. 14 czerwca 1970 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp Henryka Gulbinowicza, administratora apostolskiego w Białymstoku. Studia kanoniczne spędził w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a tytuł doktora w zakresie prawa kanonicznego Katolickich Kościołów Wschodnich uzyskał w Rzymie. 26 sierpnia 2004 roku został mianowany biskupem diecezji warszawsko-praskiej przez papieża Jana Pawła II, a 17 kwietnia 2008 roku biskup Leszek Sławoj-Głodź został metropolitą gdańskim z decyzji Benedykta XVI.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Pies zagrożenie udarMasz w domu psa? Przez najbliższe dni będą zagrożone, trzeba uważaćCzytaj dalej

Papież Franciszek przyjął rezygnację polskiego biskupa

W ostatnich latach duchowny wzbudzał wiele kontrowersji, pojawiły się oskarżenia o mobbing oraz poniżające i wulgarne zachowanie w stosunku do innych księży z diecezji. Skargi na metropolitę gdańskiego maiły dotrzeć również do Watykanu, jednak stolica apostolska nie odniosła się oficjalnie do sprawy.

Dzisiaj grzeje:

1. Niestety, nie będzie bezpiecznie w najbliższych dniach. Zacznie się już jutro wieczorem

2. Wierni pogrążyli się w żałobie. Tragiczna śmierć młodego księdza

3. Naprawdę przykre, wszyscy modlili się by się udało. Niestety, nie żyje Oleńka

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Sławoja Leszka Głodzia, jednak do tej pory nie wyznaczył jego następcy. Chwilowo administratorem apostolskim "sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis" został biskup elbląski Jacek Jezierski. Oznacza to, że do czasu wybrania nowego metropolity gdańskiego, to właśnie on będzie zarządzał diecezją.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Od dziś zmiany obostrzeń. Ministerstwo Zdrowia zabrało głos
  2. Radio Maryja podało smutną informację. Nie żyje, pożegnały go tłumy
  3. Premier zdecydował, Kancelaria ogłosiła. Będzie obowiązywał już od jutra
  4. Zła informacja dla posiadaczy kont w bankach. Pilnie wprowadzono obostrzenia
  5. Kolejna manipulacja TVP, aż ciężko uwierzyć. Reporterzy zostali przyłapani na gorącym uczynku, sytuacja, jakiej jeszcze nie było

psy test osobowościLiczba psów, jaką widzisz, zdradza o Tobie wszystko. Ilu się doliczyliście?Czytaj dalej

Źródło: RMF 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News