Ich dramat trwa już od 4 lat. Mieszkańcy do tej pory są odcięci od wody pitnej

Ich dramat trwa już od 4 lat. Mieszkańcy do tej pory są odcięci od wody pitnej Źródło: Pixabay/ kaboompics

Śląsk ma poważny problem - w jednej z tamtejszych gmin część mieszkańców odcięta jest od wody pitnej. Nie byłoby to może nic szczególnego, gdyby nie fakt, że ta niekomfortowa sytuacja trwa już cztery lata. Mieszkańcy mają dość tej sytuacji.

Śląsk, gmina Koniecpol. To tam mieszkańcy czterech wsi codziennie od czterech lat mierzą się z niekomfortowym problemem - brakiem bieżącej wody. Studnie wyschły, a wodociąg nigdy nie powstał - zabrakło pieniędzy.

Śląsk, gmina Koniecpol. Mieszkańcy cierpią przez brak wody

To, jak trudna jest codzienna egzystencja bez wody, można zrozumieć tylko w przypadku, gdy rzeczywiście straci się do niej dostęp. Już dzień czy dwa wydają się trudne do zniesienia, a tymczasem mieszkańcy gminy Koniecpol muszą zmagać się z tym od czterech lat. Nie mają w czym się myć, prać ani jak napoić zwierząt. Wodę starają się dostarczać im strażacy, ale takie prowizoryczne warunki nie mogą trwać w nieskończoność. Ludzie mają już tego dość.

- Wodę dostarczamy już ponad 4 lata. I problem ten zamiast być mniejszy, to się jeszcze nasila z tego względu, że nawet te studnie, które mieszkańcom służyły, już wyschły całkowicie. Dlatego jest problem zarówno wody pitnej, jak i wody gospodarskiej - wyjaśnia Jarosław Duś z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Koniecpolu.

- Każdy z tymi bańkami biega i wygląda tej straży: czy przywiozą, czy nie - mówi jedna z mieszkanek odciętej od wody wsi.

Deklaracje o wodociągu. Mieszkańcy tracą nadzieję

Największym problemem są zagrożone hodowle. Właściciele nie mają jak napoić swoich zwierząt.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- 20, 30 czy 40 krów mają gospodarze. I nie ma tych krów gdzie napoić. Ten, który zaprojektował tę tamę u nas, to powinien siedzieć w więzieniu. Tak zaprojektowali, że woda powinna tu iść, a nie idzie nic - mówi sołtys Łysakowa, Janusz Pośpiech.

Mieszkańcy skarżą się na władze gminy. Nie potrafią zrozumieć jak można dopuścić, by problem z wodą trwał całe cztery lata. Tym bardziej, że rozpoczęto już budowę wodociągu, który objął kilka wsi, jednak do części nie dotarł. Jak tłumaczą urzędnicy - zabrakło pieniędzy, by dokończyć budowę. Dopiero po dziennikarskiej interwencji burmistrz Koniecpola zapewnił, że wodociąg zostanie skończony. 

Dzisiaj grzeje: 1. Tak teraz wygląda grób Piotra Woźniaka-Staraka. Bardzo smutny widok
2. 2-letnia córka zabiła swoją mamę. Kobieta konała na jej oczach

Mieszkańcy jednak niespecjalnie wierzą w zapewnienia władz gminy. Po prostu już za długo czekają i tracą nadzieję, że sprawa zakończy się szybko i pozytywnie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tylko teraz! Kapitalna oferta Peugeota. Bajeczny, rodzinny SUV w niziutkiej cenie Advertisement
  2. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek 
  3. Ujawniono szokujące fakty o śmierci siostry gwiazdora. Są wyniki testu krwi. Rodzina jest w głębokim szoku
  4. Niewyobrażalny dramat. Uwielbiana bohaterka "Przyjaciółek" straciła męża
  5. Agata Duda ma sobowtóra? Kobieta, która pojawiła się u boku prezydenta wygląda tak samo jak pierwsza dama
  6. Wnuczka z ukrycia nagrała swoją babcię. Wcześniej nikt jej nie wierzył, kiedy mówiła, jak paskudne rzeczy jej robi

Źródło: Polsat News

Następny artykuł